واکنش آمریکا علیه اظهارات رهبر ایران درباره حوادث مصر

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۸۹، ۵ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفید در واکنش به موضع‌گیری رهبر جمهوری اسلامی ایران در قبال حوادث مصر ضمن بیان این‌که آن‌ها در جایگاهی قرار ندارند که در خصوص حوادث مصر نظر دهند در رابطه با قسمتی از سخنان خامنه‌ای مبنی براین که شکست اصلی در قیام مردم مصر، متوجه اسرائیل و آمریکا است، گفت: «موضعی که ایران در قبال مصر گرفته جالب توجه‌است چرا که مردم ایران(در حوادث سال گذشته) می‌خواستند از حقوقی برخوردار باشند که هم اینک مردم در قاهره از آن برخوردارند، ببینید (آن موقع ایران) در مقابل چنین مطالبه‌ای از سوی مردم خود چگونه اقدام کرد.»

وی افزود: جهانیان استقبال می‌کنند از این که ببیند دولت ایران سعه صدر داشته باشد و اجازه بدهد مردم کشورش به طور مسالمت آمیز همانند مردم در قاهره دست به تظاهرات بزنند.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در نماز جمعه تهران اعتراضات در مصر را «بیداری اسلامی» نامیده و نسبت به فریب‌کاری‌ها و سناریوهای سیاسی آمریکا و غرب برای حفظ منافع خود و دور زدن و بازی دادن انقلاب مصر هشدار داده بود.

منابع

‎«‏واکنش آمریکا به اظهارات رهبر ایران درباره حوادث مصر». ‏رادیو فردا، ‏۱۶ بهمن ۸۸  ‎«‏خطبه رهبر ایران در نماز جمعه». ‏پایگاه اطلاع رسانی رهبر ج. ا. ایران، ‏۱۵ بهمن ۸۸