واکنش‌ها به حصر خانگی کروبی و موسوی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۸۹، ۲۸ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

طی روزهای گذشته شماری از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی ایران نسبت به حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی واکنش نشان دادند.

جبههٔ مشارکت ایران اسلامی با صدور بیانیه‌ای «حصر و زندان خانگی» موسوی و کروبی را «غیرقانونی و ناجوانمردانه» دانست و آن را محکوم کرد. همچنین شورای همانگی راه سبز امید نیز پیشتر خواستار پایان حصر خانگی آنان شده بود.

سید محمد خاتمی نیز در تاریخ ۷ اسفند، طی دیدار با جمعی از استادان دانشگاه و روحانیون گفت: «چرا باید کسانی چون جناب مهندس موسوی و جناب آقای کروبی و همرانشان که سابقه درخشان در انقلاب و جمهوری اسلامی دارند و در دلبستگی‌شان به اصل نظام و انقلاب تردیدی نیست دچار حصر و محدودیت شوند؟»

از سوی دیگر علی‌محمد دستغیب، نماینده فارس در مجلس خبرگان در نامه‌ای به اعضای مجلس خبرگان، «حصر» میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «غیرقانونی و غیر شرعی» خواند و خواستار رفع آن شد. یوسف صانعی نیز در بیانیه‌ای به حصر موسوی و کروبی «بدون برگزاری هر گونه دادگاه و محکمه‌ای» و «بدون اجازه دفاع» اشاره کرد. همچنین اسدالله بیات زنجانی نیز در بیانیه‌ای از برخورد با «یاران صدیق امام و انقلاب» به «صرف اعتراض» انتقاد کرد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی پس از تظاهرات ۲۵ بهمن، در حصر خانگی قرار گرفتند. برخی منابع از احتمال انتقال آنان به «خانه‌ای در حومه تهران» خبر داده‌اند.


منابع