هدیه آنکارا به ناتو و دهن‌کجی به ایران؟

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۸۹، ۷ نوامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

خبرهای رسیده از ترکیه حاکی از این است که موافقت کلی این کشور برای استقرار سپر موشکی ناتو در خاک ترکیه و اعلام رسمی این موضوع در اجلاس ۱۸-۱۹ ماه میلادی جاری در جلسه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" داده می شود.

به گزارش خبرنگار بولتن، براساس این طرح قرار است موشکهای ضد هوایی و همچنین راکتهای ضد موشکهای بالستیک در مکانهایی در خاک ترکیه استقرار یابد که در حقیقت یکی از محلهای استقرار این موشکها در نزدیکی خاک ایران خواهد بود.

اما ترکیه به ادعای رهبران خود برای استقرار سپر موشکی در خاک خود سه شرط را بیان کرده است که انتظار می رود شروط اظهاری ترکیه با همکاری هم پیمانان ناتو و خود کشور ترکیه به توافق بین آنها منجر گردد.

شرط نخست ترکیه اینست که سیستم موشکی ناتو بجای تجهییزات سپر موشکی امریکا در ترکیه استقرار یابد. شرط دوم ترکیه اینست که این سیستم دفاع موشکی در کلیه کشورهای عضو ناتو استقرار یابد نه فقط کشور ترکیه و سوم اینکه ترکیه اجازه نخواهد داد که مسیر دفاعی این سیستم موشکی بسمت کشورهایئکه قبلا در حوزه "جنگ سرد" قرار داشته اند انحراف یابد.

ترکیه در این ارتباط درخواست به رسمیت شناختن احترامات متقابل نسبت به کشورهای شرق و غرب حوزه مرزی خود را نیز بیان داشته‌است.

ترکیه که اکنون یکی از اعضای کلیدی پیمان "ناتو" نامیده می‌شود قصد دارد با این اقدام خود شرایط را بنحو دیگری در منطقه برای خود رقم بزند.

در همین زمینه وزیر خارجه ترکیه "احمد داوداوغلو" در مورد استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در خاک اینکشور صحبت می کرد از هرگونه فرمولگذاری در مورد اختلاف با کشورهای پرهیز کرده است . اوهمچین اعلام کرده است که دوران "جنگ سرد" پایان یافته است و نمی خواهیم برای یک جنگ روانی دیگر از این مورد بهره برداری گردد.

این درحالیست که موافقت ترکیه با استقرار سپر موشکی ناتو در خاک این کشور امنیت ملی ایران را هدف قرار داده ست.


منابع

‎«‏هدیه آنکارا به ناتو و دهن کجی به ایران؟». ‏تابناک، ‏۱۶ آبان ۱۳۸۹