هاشمی: ۲۵ بهمن کار دشمنان انقلاب بود/ تشنه ریاست خبرگان نیستم

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۸۹، ۲۸ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

هاشمی‌رفسنجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به وجود افراد یا گروه‌هایی در کشور اشاره کرد که از اول پیروزی انقلاب اسلامی با اصل انقلاب، جمهوری اسلامی، قانون اساسی و اصل ولایت فقیه زاویه داشتد و با توطئه‌ها و ترفندهای گوناگون سعی در مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران را داشته و دارند. وی در ادامه بیان داشت: تکلیف نظام اسلامی و مردم برای مقابله با این‌گونه افراد و گروه‌های معاند که ممکن است هنوز هم عوامل اندک آنها با اعلام مواضع و شعارهای تند و تخریبی در پی تضعیف نظام باشند روشن است که نمونه آن در ۲۵ بهمن ماه به روشنی اتفاق افتاد. وی به برنامه‌هایی که دشمنان برای صدمه به انقلاب اسلامی در نظر دارنداشاره کرده و گفت: این انقلاب مربوط به نسل اول و دوم آن نیست بلکه باید سال‌های سال برای آیندگان تا رسیدن به نتیجه نهایی خود بماند و روشنگر آیندگان باشد. باید مردم را در صحنه حول محور این اصول نگه داریم و اجازه بروز و ظهور به افراد و تفکر و گروه‌ها تندرو ندهیم.

وی ضمن اینکه اکثریت جامعه را از وفاداران انقلاب و نظام اسلامی دانست گفت: از وظایف مهم امروز مسوولان این است که این اکثریت وفادار را متحد نگه داریم و از اعلام مواضع تفرقه‌انگیز و افراطی پرهیز شود. در ادامه بیان داشت: متأسفانه برخی مواضع افراطی و تفرقه‌انگیز از هر طرف تندرو که اعلام شود چه از سوی دشمنان نظام و یا اشتباهی و سوءبرداشت توسط برخی دوستان ناصواب است. هاشمی اسلام، قانون اساسی و ولایت را محور حرکت جامعه در شرایط کنونی دانست. وی تأکید کرد: انتقاد صحیح و منطقی نه تنها مذموم نیست بلکه سازنده و عامل رشد است، ولی افراطی‌گری در تضعیف ولایت و دین و نادیده گرفتن نقش مردم بسیار خطرناک است.

هاشمی با انتقاد از بعضی مباحث مطروحه در برخی محافل سیاسی، رسانه‌های خاص و حتی صداوسیما در خصوص مجلس خبرگان رهبری و انتخابات هیأت رئیسه آن گفت: متأسفانه برخی محافل و افراد و رسانه‌های معلوم‌الحال، مباحثی را در خصوص خبرگان مطرح می‌کنند که این‌گونه به جامعه القاء کنند که اینجانب تشنه ریاست بر جایگاه و مسند خاصی هستم. در صورتی که به گواه تاریخ و گواهی شخصیت‌های موجود و نظام، بحمدلله هیچ‌گاه و در هیچ مقطعی به دنبال پُست و مسئولیت نبوده‌ام و از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و مبارزه تاکنون در همه مسوولیت‌ها.. یا از طرف امام راحل یا رهبری معظم انقلاب تکلیف و دستور مسوولیت را متوجه من کرده‌است یا با خواست مردم و بزرگان، با آرای مردم بوده‌است و در آینده نیز به عنوان یک سرباز انقلاب، همین‌گونه خواهد بود. وی در این رابطه گفت: حتی در اجلاس دوره قبل خبرگان رهبری، ریاست خبرگان را شخصاً به آیت‌الله مهدوی کنی پیشنهاد کردم و خود مایل به پذیرش آن نبودم و حضور در انتخابات خبرگان را رهبری معظم بر من تکلیف کردند ولی متأسفانه برخی افراد ناآگاه و یا شاید آگاه به‌گونه‌ای شانتاژ می‌کنند که گویی این‌گونه مسوولیت‌ها برای اینجانب جاذبه‌ای دارد. اگر مسوولیتی پذیرفته می‌شود جز ادای تکلیف و دین به جامعه و انقلاب و نظام اسلامی نیست و این بار نیز برخی افراد و گروه‌های افراطی دانسته یا ندانسته شانتاژهایی می‌کنند که احساس می‌کنم نباید تسلیم آن‌ها و القائات آنان شد. لذا به تکلیف عمل خواهم کرد و نتیجه آن هر چه باشد تنها رضایت و خشنودی خداوند برایم مهم است.

وی افزود: از افراد و نیروهای معتدل، اصولی و دلسوز واقعی انتظار می‌رود به دور از عصبانیت و کارهای افراطی، براساس اصول قانون اساسی، سعی در ایجاد تعدیل در افراطی‌گری‌ها و حاکمیت منطق و قانون در جامعه کنند.


منابع