پرش به محتوا

نیل آرمسترانگ نخستین انسانی که به ماه قدم نهاده بود درگذشت

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۱، ۲۵ اوت ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


به گزارش خبرگزاری‌ها نیل آرمسترانگ، نخستین انسانی که توانست برروی کره ماه قدم بگذارد در سن ۸۲ سالگی درگذشت.

نیل الدن آرمسترانگ فضانورد آمریکایی متولد ۵ اوت ۱۹۳۰، نخستین انسانی بود که طی ماموریت آپولو ۱۱ در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (۲۹ تیر ۱۳۴۸) بر کره ماه گام نهد. وی فضانورد سابق ناسا، خلبان آزمایش کنندهٔ، مهندس هوافضا، استاد دانشگاه و خلبان نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بود.

وی قبل از فضانوردی، در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به خدمت می‌پرداخت و در جنگ کره نیز شرکت کرده بود. پس از پایان جنگ، آرمسترانگ به عنوان یک خلبان آزمایش کننده در کمیتهٔ مشورتی ملی هوانوردی ۹۰۰ پرواز با انواع هواپیماها انجام داد.

او پس از استعفا از نیروی دریایی به ادامه تحصیل روی آورد و مدرک کارشناسی خود در رشته علوم هوانوردی را از دانشگاه پوردو و کارشناسی ارشد در همان رشته را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی کسب کرد.

آرمسترانگ در سال ۱۹۶۲ به ناسا پیوست. اولین پرواز او در ناسا، فرماندهی در پرواز جمینای ۸ در سال ۱۹۶۶ بود و به معدود شهروندان آمریکایی مبدل گشت که به فضا سفر کرده‌اند. آخرین پرواز فضایی او، پرواز آپولو ۱۱ و فرماندهی ماموریت بود که سرانجام با باز آلدرین در تاریخ ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ برای اولین بار بر روی کره ماه فرود آمدند. آرمسترانگ و آلدرین بر سطح ماه گام نهادند و دو ساعت و نیم روی ماه کاوش کردند در حالی که مایکل کالینز در ماژول فرماندهی منتظر آن‌ها بود.

ساعت ده و نیم بامداد روز سوم آبان سال ۱۳۴۸ هجری خورشیدی، نیل آرمسترانگ به همراه ادوین آلدرین، مایکل کالینز و یک هیئت سی‌نفری از فضانوردان به ایران آمدند. در این زمان، آرمسترانگ سفر خود به ماه را در تهران شرح داد. مقارن ساعت یک بعد از ظهر، فضانوردان در مسیر میدان بهارستان قرار گرفتند.

آرمسترانگ در اوایل این ماه و تنها پس از دو روز از تولدش و در تاریخ ۵ اوت تحت عمل جراحی بای‌پس قلب قرار گرفته بود.


منابع