نیروهای قذافی به بنغازی نزدیک می‌شوند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۸۹، ۱۷ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


نقشهٔ نبرد داخلی لیبی؛ سبز: دولت قذافی، قهوه‌ای: مخالفان، زرد: درگیری در جریان.

نیروهای وفادار به معمر قذافی که از یک هفته پیش یورش خود را برای بازپس‌گیری شهرهای لیبی آغاز کرده‌اند حلقهٔ محاصره را بر شورشیان تنگ‌تر کرده‌اند. شهر بریقه که در روزهای پیش چندین بار بین شورشیان و ارتش دست‌به‌دست شده بود به طور کامل به تصرف دولت درآمده و شهر ۱۴۰ هزار نفری اجدابیا که آخرین مانع میان بنغازی مرکز معترضان و مناطق تحت کنترل معمر قذافی هم بر اساس آخرین گزارش‌ها به طور کامل محاصره شده اما هنوز نیروهای قذافی وارد شهر نشده‌اند. از اجدابیا دو بزرگراه یکی به سوی بنغازی پایتخت مخالفان و دیگری به سمت طبرق دیگر شهر بزرگ تحت کنترل معترضان در مرز مصر می‌رود. به این ترتیب نیروهای قذافی در صورت تسلط بر اجدابیا امکان محاصرهٔ بنغازی را پیدا می‌کنند. با این حال یک فرماندهٔ دیگر ارتش که گفته می‌شود حدود هشت هزار سرباز به همراه سلاح‌های سنگین در اختیار دارد به شورشیان پیوسته‌است. به گفتهٔ خبرنگار الجزیره در بنغازی تصرف این شهر آسان نخواهد بود و نیروهای قذافی باید به جنگ خیابانی در این شهر بپردازند که ممکن است توان و روحیهٔ آن را نداشته باشند.

طرفداران قذافی همچنین در شهر زواره در غرب طرابلس چند روز پیش از دست شورشیان خارج و به کنترل دولت درآمد راهپیمایی کردند.

قذافی همچنین قول داده که شهر مصراته را به زودی از مخالفان پس بگیرد. مصراته با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت آخرین شهر بزرگ غرب لیبی است که همچنان در کنترل معترضان قرار دارد و آب آن از چندین روز پیش قطع شده‌است.

شورای امنیت سازمان ملل هم در حال بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای است که نه تنها برقراری منطقهٔ پرواز بلکه بمباران مواضع قذافی را هم تجویز می‌کند. انگلیس و فرانسه حامیان جدی این طرح هستند و آمریکا هم بالاخره موافقت خود را با آن اظهار داشت. اتحادیه عرب هم روز یکشنه با با برقراری منطقهٔ پرواز ممنوع در لیبی موافقت کرد. با این حال هنوز مخالفت‌هایی در شورای امنیت با این طرح وجود دارد و بریتانیا ، فرانسه و لبنان به نمایندگی از اتحادیهٔ عرب سعی در راضی‌کردن دیگر کشورها دارند.


منابع[ویرایش]