پرش به محتوا

نتایج اولیه همه‌پرسی سودان حاکی از جدایی جنوب و شمال

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹، ۱۷ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

نتایج اولیه همه‌پرسی جنوب سودان حاکی از آنست که ۹۸ درصد از رای‌دهندگان در جنوب سودان و ۵۶ درصد ساکنان شمال این کشور به استقلال جنوب رای دادند. این نتایج از سوی شماری از مراکز اخذ رای در جوبا پایتخت جنوب سودان و پس از بررسی ۸۰۰۰ برگه رای اعلام شده‌است. شمارش آرای این همه‌پرسی از شنبه‌شب آغاز شده‌است.

بر پایهٔ تحلیل‌ها جدایی جنوب سودان می‌تواند سرآغاز بحران‌های جدیدی در آفریقا باشد. برخی منابع خبری از احتمال افزایش درگیری‌های میان دو بخش شمال و جنوب سودان و یا منطقه مرزی 'ابیه' میان این دو بخش خبر داده‌اند.

در همین حال ائتلاف اپوزیسیون سودان که از حدود ۲۰ حزب تشکیل شده‌است طی بیانیه‌ای اعلام کرده‌است که چنانچه دولت وزیر امور مالی را برکنار نکند و پارلمان را به علت اتخاذ تصمیم به افزایش قیمت برخی کالاها منحل نکند، اقدام به برگزاری تظاهرات خیابانی خواهند کرد. بنا به گفتهٔ کمال عمر از مقام‌های رسمی اپوزیسیون سودان، قرار است رهبران احزاب مخالف دولت روز چهارشنبه برای برنامه‌ریزی تظاهرات خیابانی با یکدیگر دیدار کنند.

از سوی دیگر رئیس پارلمان جنوب سودان نیز ابراز داشته‌است که کشور جدید با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه تمایلی برای تشکیل کشور کنفدرالی شمال و جنوب ندارند گفته‌است: «بعد از جدایی، سیستم کنفدرالی وجود نخواهد داشت و هر کشوری دارای حاکمیت مستقل خواهد بود، سیستم کنفدرالی دو کشور را تبدیل به یک کشور متحد می‌کند.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با ابراز شادمانی از نتیجهٔ همه‌پرسی اعلام کرد که این همه‌پرسی باید الهام‌بخش جهانیان باشد. در همین حال واشنگتن وعده داده‌است که در صورت جدایی جنوب سودان، اسم این کشور را از لیست سیاه خود حذف خواهد کرد. همچنین كاترين آشتون، رئیس سیاست خارجه اتحاديه اروپا نیز با استقبال از روند همه‌پرسی اظهار داشت: «از طرف‌های سودانی می‌خواهیم با حفظ آرامش خود مسائل را از طریق مذاکرات حل و فصل کنند.»

سودان به عنوان بزرگ‌ترین کشور عربی-آفریقایی از نظر وسعت، دارای منابع سرشار نفتی در جنوب می‌باشد. اکثریت ۷۰ درصدی از جمعیت ۴۳ میلیون نفری این کشور مسلمان هستند که عمدتاً در شمال این کشور ساکن می‌باشند و اقلیت مسیحی در جنوب این کشور ساکن می‌باشند.

منابع