پرش به محتوا

ناوهای جنگی ارتش ایران وارد کانال سوئز شدند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹، ۲۲ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

ناوهای جنگی ایرانی در ساعت ۵:۴۵ دقیقه صبح امروز از کانال سوئز عبور کردند، این درحالی است که پیش ازاین یک مقام امنیتی لبنانی، از تعویق عبور این دو فروند شناور جنگی ایران از طریق کانال سوئز به دلیل وقوع طوفان در سواحل سوریه و لبنان خبر داده بود.

خبر عبور رزم‎ناوهای ایرانی از کانال سوئز در حالی از سوی منابع خارجی مورد تایید قرار گرفته است که پیش از این نیز خبرگزاری رسمی مصر، منا، جمعه (۲۹ بهمن) گزارش داد که قاهره به دو رزم‎ناو ایرانی اجازه داده است تا از کانال سوئز عبور کنند.

از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ برابر با ۱۳۵۷ خورشیدی، این اولین بار است که رزم‎ناوهای ایرانی از کانال سوئز عبور می‌کنند.

نیروی دریایی ایران اعلام کرده است که اعزام کشتی‌های ایرانی به دریای مدیترانه به منظور تقویت روابط دوستانه با دیگر کشورها و رساندن پیام صلح و امنیت ایران در آب‌های بین المللی صورت می‌گیرد.

در عین حال، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل، یکشنبه (اول اسفند) نگرانی خود را از عبور دو کشتی ایرانی از کانال سوئز به دریای مدیترانه اعلام کرد.

وی بیان داشت که:

« اسرائیل با جدیت این اقدام ایران و دیگر تحولات را پیگیری می‌کند. این تغییرات بار دیگر آنچه که ما طی چند سال گذشته در مورد نیازهای امنیتی اسرائیل گفته‎ایم را برجسته می‌کند. »

وی با اشاره به خبر عبور ناوهای ایرانی از کانال سوئز تصریح کرد:

« این یک تلاش دیگر از سوی ایران برای گسترش نفوذ خود در منطقه است و این امر به همراه تحولات دیگر به ضرورت افزایش بودجه امنیتی تاکید می کند. »


منابع

‎«‏رز‎م‎ناوهای ایرانی کانال سوئز را درنوردیدند». ‏پرس‌تی‌وی، ‏۳ اسفند ۱۳۸۹  ‎«‏ناوهای ارتش مقتدر جمهوری اسلامی ایران وارد کانال سوئز شدند». ‏خبرگزاری ایرنا، ‏۳ اسفند ۱۳۸۹