پرش به محتوا

نامه پزشکان ایران به بان‌کی مون: گازهای اشک‌آور جدید سرطان‌زاست

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۸۹، ۲۳ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.
گاز اشک‌آور

پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایران، وابسته به انجمن‌های علمی تخصصی پزشکی ایران، با ارسال نامه سرگشاده‌ای خطاب به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نسبت به خطرات گازهای اشک‌آور جدیدی که توسط نیروهای امنیتی ایران در راهپیمایی ۲۵ بهمن و ناآرامی‌های یکم اسفند سال ۱۳۸۹ علیه معترضان استفاده شده‌است، هشدار داد.

در بخشی از این نامه آمده‌است که این گازهای شیمیایی برخلاف انواع گازهای اشک‌آور معمولی حاوی CHLOROBENZALDOXIM NITRIL و باران زرد و مقادیری از گازهای اعصاب مانند سارین، تابون و یا سومان است و این مواد ترکیبات آلی فسفردار و جزو سموم ارگانو فسفره می‌باشند. بر اساس نتایج آزمایشات خونی که از مصدومان این گازها انجام شده، مقادیری فنیل انالین؛ نیتریت و گوگرد مشاهده گردیده‌است که علی‌رغم گذشت چندین روز از تاریخ استفاده از این گازها، هنوز برطرف نشده‌است.

در این نامه برخی از عوارض گازهای جدید شامل سرگیجه، درد قفسهٔ سینه، سردرد شدید، دو بینی و تاری دید، خستگی تهوع، استفراغ، استفراغ خونی، دردهای شکمی و افزایش ترشحات دهان، بینی، چشم و سیستم تنفسی و دردهای شدید عضلانی ذکر شده‌است. این گازها با تاثیر بر DNA می‌تواند سبب عوارض دیررس و تغییرات کارسینوژنیک و سرطانزایی در انسان شده و بعلاوه بدلیل نیمه عمر طولانی با شسته شدن توسط آب باران در خیابانها و سرازیر شدن به مزارع پایین دست که از آبهای سطحی استفاده می‌کنند سبب بروز عوارض زیست محیطی دهشتناکی می‌گردد.

همچنین در بخشی از این نامه آمده‌است:

« بر اساس پروتکل منع کاربرد جنگ افزارهای شیمیایی و بیولوژیک سال ۱۹۲۵ ژنو که کشور ایران نیز یکی از امضا کنندگان این پروتکل است , استفاده از این گازها غیرمجاز است و از طرفی این سلاحها در سطح خیابانها و معابر عمومی استفاده می‌گردد که محل رفت و آمد هزاران کودک و زن و مردی است که در این مناطق سکونت دارند و ممکن است در جریان این اعتراضات، شرکت نداشته باشند. »

در خاتمه این نامه از دبیرکل سازمان ملل خواسته شده تا بر اساس مسئولیتش در سریعترین زمان ممکن برای توقف استفاده از گازهای شیمیایی استفاده شده علیه مردم ایران اقدام نموده و با اعزام گروه کارشناسی، اثرات مخرب این گازها بر انسانها و محیط زیست ایران را بررسی نماید.

گفتنی است پیش از این کمپین بین‌المللی حقوق بشر ایران به نقل از شادی صدر اعلام کرده بود که گازهای شیمیایی مورد استفاده در سرکوب‌های اخیر معترضان، با گازهای اشک‌آور قبلی متفاوت بوده و عوارض متفاوتی برای مصدومان داشته‌است.


منابع