نادران: دولت ۴ برابر قانون، آزادسازی یارانه‌ها داشته ‌است / دولت با تدابیر خود زهر طرح را گرفت

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۹، ۱۹ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

الیاس نادران نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی در مصاحبه با خبرگزاری فارس پیرامون طرح هدفمندی یارانه‌ها و شکل اجرای فعلی آن اظهارنظر کرد.

وی اراده رئیس جمهور در اجرای این طرح عظیم، همراهی مناسب مردم و تلاش برای به حداقل رساندن و مهار آثار مضر طرح همچون تورم را از نکات با اهمیت در اجرای آن برشمرد.

او در رابطه با ایجاد تورم انتظاری، از تدابیر دولت در روزهای قبل از اجرای طرح یاد کرد و آن را عامل مثبتی در این جهت دانست که اجرای طرح، اقتصاد را به تلاطم نیندازد. وی همچنین تدابیر دولت را در رفع تاثیر شدید رشد نقدینگی موثر دانست. در این رابطه نادران اظهار داشت: دولت با تدابیر ارزشمند خود زهر طرح را گرفت.

وی با بیان اینکه بحث اجرای این طرح از بعد از جنگ مطرح بوده، از بزرگی طرح و در نتیجه عدم پاپیش گذاشتن دولت‌های قبل برای انجام آن سخن گفت و بیان داشت که با وجود ایراداتی که می‌شود به طرح گرفت انجام آن بسیار با ارزش است.

وی از اینکه دولت نظر خودش را بر خلاف نظر مجلس در سیر اجرای طرح اعمال کرده انتقاد کرده و بیان داشت که به واسطه عدم رعایت اصلاح قیمت‌ها بصورت پیش بینی شده، طبیعتا مشکلاتی پیش خواهد آمد. وی از این گفت که دولت در انجام طرح، روندی تندتر از آن چیزی را که مجلس با آن مخالفت کرده بود را به اجرا گذاشت.

نادران ضمن بیان اینکه پرداختی دولت به خانوارها بیشتر از درآمدهای طرح بوده گفت: طبق قانون دولت اجازه ندارد به هیچ وجه فراتر از آنچه درآمد کسب کرده هزینه کند. نه اجازه دارد درآمد را جای دیگر هزینه کند و نه اجازه دارد بیش از درآمدهای خود هزینه کند. وی در ادامه سهم بخش صنعت از طرح را متحقق نشده دانست و ادعا کرد که سهم صنعت به خانوارها پرداخت شده‌است.

منابع

‎«‏دیدگاه الیاس نادران درباره نحوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها». ‏فارس، ‏۳۰ بهمن ۸۹  ‎«‏دولت ۴ برابر قانون، آزادسازی یارانه‌‏ها داشته‌است». ‏الف، ‏۳۰ بهمن ۸۹