موضع‌گیری هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری در رابطه با وقایع ۲۵ بهمن ۸۹

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۸۹، ۱۷ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه‌ای تلویزیونی درباره وقایع روز ۲۵ بهمن تأکید کرد: هر اقدامی که با قانون مطابقت نداشته باشد ضربه‌زننده به مملکت و خود انسان، و به فتوای امام راحل، حرام است.

هاشمی رفسنجانی وحدت و انسجام را مهم‌تر از هر چیز دیگری خواند و با اشاره به اینکه همه باید حرف و سخن خود را در مجرای قانون بزنند، گفت: اقدامات خلاف قانون و هتاکی مذموم است و همه باید در چارچوب قانون حرکت کنند. وی افزود: قانون اگر از محور جامعه خارج شود، باعث خودسری است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همه را به وحدت فراخواند و تصریح کرد: باید با درایت و وحدت کامل در برابر توطئه‌های قدرت‌های بیگانه متحد باشیم.

وی درباره سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه از وقایع چند روز گذشته و سوالی مبنی بر عدم انعکاس مناسب راهپیمایی ۲۲ بهمن در رسانه‌های غربی گفت: رسانه‌های غربی و صهیونیستی همواره چه قبل و چه بعد از انقلاب تلاش کرده‌اند که موارد منفی را بزرگ و نقاط قوت را کم‌رنگ کنند.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: در تمام دوران پس از انقلاب اسلامی، همواره مورد هجوم امواج منفی رسانه‌های استکباری قرار داشته‌ایم چرا که آنان با انقلاب، اسلام و ملت ایران که منافع استعماری آنان را به خطر انداختند، مسئله دارند.

علی‌اکبر ناطق نوری با اشاره به حوادث ۲۵ بهمن گفت: قوه قضائیه باید بر اساس قانون و عدالت اسلامی با مسببین این حادثه شرم‏آور برخورد قاطع کند. وی اظهار داشت: کسانی که روزگاری در کنار خدمتگزاران جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند و به نظام و انقلاب خدمت می‌کردند و امروز در مقابل ملت و نظام قرار گرفته‌اند، اگر کمترین هوش سیاسی و غیرت داشتند باید خود و اندک هوادارانشان را در روز ملی ۲۲ بهمن فرا می‌خواندند تا ضمن دفاع از آرمانهای امام و انقلاب و رهبری از مردم مصر و قیام ملت مصر هم حمایت می‌کردند.

ناطق‌نوری حرکت و تحرکات روز ۲۵ بهمن را غیرقانونی و غیرشرعی دانست و آن را محکوم کرد. وی تصریح کرد: قوه قضائیه باید بر اساس قانون و عدالت اسلامی با مسببین این حادثه شرم آور برخورد قاطع کند. ملت ایران پای اصول انقلاب، نظام، رهبری و ولی فقیه ایستاده و جان خود را در این راه فدا خواهد کرد و از حریم نظام دفاع خواهد کرد.

ناطق‌نوری بیان داشت: فتنه گران در حساس ترین شرایط خاورمیانه، عملی ضد انقلابی انجام دادند و خوراک تبلیغاتی برای دشمنان ایران و اسلام فراهم کردند.

وی شعارهای کشورهای غربی و رسانه‌های آنها را دروغین و سیاست‌هایشان را چندگانه و مزورانه خواند و افزود: آنها فقط به دنبال منافع خود بوده و هستند و ادامه داد: رسانه‌های بیگانه قصد داشتند ضمن کمرنگ جلوه دادن راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن، از اتفاقات ۲۵ بهمن شبیه سازی کنند و آنرا به انقلاب مردم مصر متصل کنند که این حرکت، عملک خبیثانه و زشت بود و البته ناکام ماند.

منابع

‎«‏واکنش هاشمی رفسنجانی نسبت به وقایع ۲۵ بهمن». ‏خبرآنلاین، ‏۲۷ بهمن ۸۹  ‎«‏اعلام موضع آیت الله هاشمی: کار خلاف قانون نکنید». ‏الف، ‏۲۸ بهمن ۸۹  ‎«‏ناطق نوری سکوت خود را شکست». ‏عصر ایران، ‏۲۷ بهمن ۸۹  ‎«‏هاشمی رفسنجانی: بی‌قانونی، حرام و مخل وحدت کشور است». ‏واحد مرکزی خبر، ‏۲۷ بهمن ۸۹  ‎«‏ناطق نوری: قوه قضاییه با مسببان فتنه ۲۵ بهمن برخورد قاطع کند». ‏واحد مرکزی خبر، ‏۲۷ بهمن ۸۹