پرش به محتوا

موضع‌گیری رسانه‌ها و مقامات سیاسی داخلی ایران به مسائل ۲۵ بهمن و ادامه آن

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۸۹، ۲۰ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

کشته شدن ۲ نفر و زخمی و دستگیر شدن عده‌ای در ۲۵ بهمن و در پی آن تشویق مخالفان حکومت برای حضور دوباره در خیابان‌ها، واکنش‌هایی را در چهره‌های سیاسی رسمی و رسانه‌های داخلی موجب گردیده‌است.

برخی رسانه‌های داخلی تحرکات اعلامی برای روز یکشنبه را سناریو دانسته و اعلام داشتند این «تجمعات جزیره‌ای و کوچک اما با سطح خشونت بالا و انبوه‌سازی در کشته‌ها با اقدام مسلح» با واکنش مردم همراه خواهد بود.

همچنین به همسو بودن این جریانات با منافع اسرائیل تاکید کرده و ادعاء کرده‌اند که طی روزهای گذشته شاهد ورود افراد از خارج از کشور و دادن اس ام اس به داخل برای ایجاد این تجمعات صورت گرفته‌است.

مصطفی تجار، وزیر کشور اعلام کرده‌است که هدایت تحرکات ۲۵ بهمن با جریان بیگانه بود و آن را یک راهپیمایی غیر قانونی دانست و ابراز داشت که در وقت مشخص آن قطعا با رهبران حرکت برخورد خواهد شد. همچنین در این باره اشاره کرده‌است: قطعا در مورد صدور بیانیه‌ها و جلوگیری از اطلاع رسانی این سایت‌ها دستگاه‌های امنیتی ـ اطلاعاتی مرتبط اقدامات لازم را انجام می‌دهند و ما نیز پیگیری‌های لازم خود را خواهیم.

احمد توکلی، نماینده مجلس در نطقی در مجلس گفت: «با اقدام خیانت​بار آن دو فریب خورده در ۲۵ بهمن فرصت پیوند ملت ایران با انقلاب‌های منطقه آسیب دید.» نطق او همچنین به وضیعت هشدار دهنده دولت در منطقه، تحریم‌ها علیه ایران، و همچنین دیگر مسائل در مورد مخالفان دولت اشاره داشت.

محمدرضا باهنر، نماینده مردم تهران هم در خصوص روی دادهای اخیر گفت: مردم ایران تابع محض رهبری هستند و دشمنی با نظام، روحانیت و امام را به هیچ وجه تحمل نخواهند کرد. مردم غیور ایران نشان دادند و به مسوولان کشور پیام دادند که دیگر مماشات با سران فتنه را تحمل نخواهند کرد. امروز حجت بر همگان تمام شده و مردم تکلیف خودشان را با فتنه‌گران روشن کرده‌اند. مردم از قوه قضاییه و نیروهای امنیتی انتظار برخورد شدید و قاطع با سران فتنه و آشوبگران را دارند.

منابع

‎«‏نجار:قطعا با راهپیمایی مجددبرخورد می‌شود». ‏آینده، ‏۳۰ بهمن ۱۳۸۹  ‎«‏تصمیم امروز منافقین در برگزاری تجمعات:مقابله مسلحانه با نظام». ‏جهان نیوز، ‏یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۸۹  ‎«‏منافقین، امروز به دنبال انبوه سازی در کشته‌ها». ‏آفتاب، ‏یکشنبه ۱ اسفند ۱۳۸۹  ‎«‏توکلی: رفتار فتنه​گران فضای سیاسی داخلی را تنگ کرده و عرصه را برای قانون شکنان مستبد باز می​کند.». ‏خبر آنلاین، ‏یکشنبه ۱ اسفند  ‎«‏بهترین نحوه برخورد با سران فتنه چیست؟». ‏خبرنامه دانشجویان ایران، ‏۲۷ بهمن