پرش به محتوا

مقام دولتی ایران: کروبی و موسوی را به خانه امن برده‌ایم

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۸۹، ۲۷ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

یک مقام دولتی ایران در گفتگو با CNN گزارش داد که میرحسین موسوی و مهدی کروبی به یک خانه امن منتقل شده‌اند. این منبع ادعا کرده‌است از آنجا که مخالفان علاقمند به «شهید سازی» برای جنبش هستند، لذا برای حفظ جان موسوی و کروبی، این انتقال صورت گرفته‌است. او اضافه کرد اصلاح طلبان به دنبال یک بهانه هستند و دولت با این روش، بهانه را از دست آنان گرفته است.

این در حالی است که آرون رودز، سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که میرحسین موسوی و مهدی کروبی بر خلاف قوانین بین‌المللی و حتی قوانین ایران، در مکان نامعلومی تحت بازداشت قرار دارند. وی افزود با توجه به تهدیدات اخیر گروهی در خصوص اعدام آنان، نگرانی عمیقی برای سلامتی این دو رهبر جنبش وجود دارد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر با اشاره به سوابق بدرفتاری با برخی زندانیان در چنین خانه‌های امنی، ابراز نگرانی عمیق خود را نسبت به سلامت این افراد اعلام کرد. در بیانیه این کمپین آمده است:«اینگونه خانه‌های امن، که معمولا برای بازداشت افرادی با ارزش بالای امنیتی استفاده می‌شود، زیر نظر نهادهایی مانند قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های نظارتی نبوده و مستقیما توسط وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه اداره می‌شوند. در چنین خانه‌های امنی از همه گونه روشهای فنی اعتراف گیری فارغ از نظارت سایر دستگاه‌های قانونی استفاده می‌شود.»

گفتنی است، تلویزیون دولتی ایران چند روز پیش اقدام به پخش تصاویری از نمایندگان مجلس ایران کرد که شعار می‌دادند:«کروبی و موسوی، اعدام باید گردند»


منابع

‎«‏Iran's two opposition leaders, their wives are placed in safe house». ‏سی‌ان‌ان، ‏۲۷ فوریه ۲۰۱۱ ((انگلیسی))