پرش به محتوا

مقام‌های قضایی و انتظامی ایران در مورد تجمعات «چهارشنبه‌سوری» هشدار دادند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۸۹، ۱۳ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

واکنش منفی و هشدار چند مقام قضایی و انتظامی در شهرهای مختلف ایران با هشدار نسبت به برگزاری تجمعات روز سه‌شنبه آخر سال و تهدید به «برخورد شدید»‌ با این تجمعات در ایران در حالی صورت می‌گیرد که مخالفان دولت در ایران، خود را برای برگزاری تظاهراتی دیگر در روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند، همزمان با مراسم «چهارشنبه‌سوری»، آماده می‌کنند.

محمود ذوقی، دادستان عمومی و انقلاب مشهد، گفته است که برای اتفاقات شب چهارشنبه سوری برنامه ریزی لازم صورت پذیرفته و با مصادیق اخلال در نظم عمومی به شدت برخورد خواهد شد. او «برخی سایت‌ها و رسانه‌های بیگانه» را محرک تظاهرات احتمالی در آن شب دانسته و خبر از بازداشت تعدادی از افراد تحریک کننده داده است. از سوی دیگر رییس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی نیز مراسم چهارشنبه‌سوری امسال را نسبت به سال‌های گذشته «حساس‌تر» خوانده است.

فرمانده امنیتی نیروی انتظامی استان آذربایجان شرقی نیز اظهار داشته است که اجازه هیچ تجمعی داده نخواهد شد. در ادامه واکنشها به فراخوان مخالفان برای مراسم چهارشنبه سوری، دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیز روز شنبه از دایر شدن «کشیک ویژه‌ای» برای شب چهارشنبه‌سوری در دادسرای ناحیه پنج خبر داده است.

امسال همچنین برخی از روحانیون نیز در ارتباط با این مراسم، اظهار نظر نموده‌اند. ناصر مکارم شیرازی برگزاری مراسم چهارشنبه سوری را خرافی و حرام دانسته و سیدعلی خامنه‌ای آن را مکروه اعلام کرده است.


منابع

سیاست و منازعات