مصاحبه با سو گاردنر در مورد خاموشی ویکی‌پدیای انگلیسی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پنج‌شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۰، ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


سو گاردنر ، مدیر اجرایی بنیاد ویکیمدیا!

ویکی پدیای انگلیسی به اعتراض از دوقانون ایالتی آمریکا ۲۴ ساعت از کار ایستاد.این دو قانون برای جلوگیری سرقت های اطلاعاتی آمریکا ایجاد شده است . کاخ سفید در این مورد گفت:

« ما هرگونه اقدامی که موجب کاهش آزادی ابراز عقیده و افزایش دهنده ریسک های امنیت تحت شبکه و یا کاهش دهنده ی پویایی و خلاقیت اینترنت در سطح جهان باشد را حمایت نخواهیم کرد. »

در میان خاموشی ویکیپدیا ، مدیر اجرایی بنیاد ویکیمدیا سو گاردنر، پاسخ برخی از سوالات مطرح شده توسط موریس از ویکیگزارش در مورد اثرات این خاموشی را پاسخ داد:

آماده سازی ها برای خاموشی ویکیپدیا

Wikinews waves Right.pngتام موریسWikinews waves Left.png:به نظر شما این خاموشی اثری خواهد داشت؟

Wikinews waves Right.pngسو گاردنرWikinews waves Left.png

بله،دو هدف اصلی در مورد خطرات دو قانون سرقت آنلاین (SOPA) و قانون محافظت از IP یا PIPA و دیگری تشویق خوانندگان برای ارتباط با نمایندگان و دانستن نظرات آنان می باشد.همچنین خاموشی۴۰۰۰صفحه در گوگل نیوز می باشد.توییتر شامل حال این موضوع خواهد شد.بنابراین این کار باعث آگاهی مردم خواهد شد.

Wikinews waves Right.pngتام موریسWikinews waves Left.png:شما به مردمی که به علت این خاموشی تصمیم به ترک ویرایش گرفته اند چه می گویید؟

Wikinews waves Right.pngسو گاردنرWikinews waves Left.png

من امید وارم کسی به خاطر این خاموشی از ویرایش در ویکی پدیا دست نکشد.من تماشاگر اتفاقات در ویکی پدیا هستم و فکر کردم این کار بهترین انتخاب بوده است.مردم از یک ماه قبل در مورد سوپا صحبت می کردند.در این مورد در اواسط دسامبر، جیمی یک نظر سنجی از هزار و هشتصد کاربر ویکیپدیای انگلیسی از سراسر جهان آغاز نمود که اکثر این افراد حمایت خود را ازخاموشی ویکیپدیا اعلام کردند. این خاموشی باعث عدم رضایت بسیاری افراد خواهد بود.

Wikinews waves Right.pngتام موریسWikinews waves Left.png:چقدر برنامه ریزی برای این کار شده است؟

Wikinews waves Right.pngسو گاردنرWikinews waves Left.png

از روز پنجشنبه،جف بریگهام بر روی این کار برنامه ریزی کرده است.این برنامه ریزی برای موتور های جستجوگر و همچنین برنامه ریزی های داخلی بوده است این برنامه ریزی از ارزیابی بر روی روی دادی که در ایتالیا روی داد می باشد. همچنین در روزهای تعطیلات آمریکا تست شده است.

Wikinews waves Right.pngتام موریسWikinews waves Left.png:آیا پروژه های خواهر باید نگران این موضوع باشند؟

Wikinews waves Right.pngسو گاردنرWikinews waves Left.png

تنها بر روی پروژه ویکی پدیا انگلیسی تاثیر دارد اما پروژه ی ایتالیا ایجادمیان بافی در رابطه ها و پروژه آلمان از طریق موتورجستجوگر و همچنین پروژه عربی به این کار پیوستند.(البته شاید دیگر پروژه ها) هر پروژه با توجه به وضعیت خود تصمیم می تواند بگیرد یا کاری نکند. جواب مناسبی وجود ندارد.

Wikinews waves Right.pngتام موریسWikinews waves Left.png:برخی گفته اند که عدم مشارکت مخالفان با سوپا در بخش تجاری (سایت های مانند توییتر ، فیس بوک، گوگل و غیره) و خاموشی در صفحه های خودآیا این یک نگرانی است؟}

Wikinews waves Right.pngسو گاردنرWikinews waves Left.png

نه من فکر نمی کنم سایت های تجاری به این کار دست بزنند و صفحه های خود را ببندند.شرکت در چنین کاری در موقعیت آن ها نیست.برای مثال آنان باید به سهام داران خود پاسخ بدهند و خیلی از قرار دادها را لغو کند.در اکثر سایت های تجاری این کار محدود است.

Wikinews waves Right.pngتام موریسWikinews waves Left.png:با توجه با به خاموشی دو پروژه ایتالیا و سوپا،آیا این کار باعث کنار آمدن با سیاستها یا محدود کردن زمان نمی شود؟خیلی از کاربراین نگران این هستند این کار باعث رویه قضایی بدی روی دهد.

Wikinews waves Right.pngسو گاردنرWikinews waves Left.png

بله،من با این افراد هم درد و نگران هستم.در این زمان بنیاد ویکیمدیا هیچ برنامه ای برای توسعه سیاست های حاکم بر اعتراضات و یا کار وکالت ندارد.اما ، من فکر می کنم این کار برای بنیاد ایجاد مکان های برای این بحث تا مردم می تواند تفکر و تخصص را به اشتراک بگذارید. بنابراین برای مثال، ما ممکن است یک لیست پستی اختصاص یا لابی ایجاد کنیم و برخی از تفکر در مورد شروع اتفاق خوب می افتد وجود دارد


منابع