محاکمه سرباز ایالات متحده در دادگاه نظامی به دلیل قتل غیرنظامیان افغان

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۹، ۱۶ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

ارتش ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که سرجوخه (کورپورال) جرمی مورلاک به زودی در یک دادگاه نظامی برای به قتل رساندن عمدی سه افغان محاکمه خواهد شد. مورلاک به دلیل کشتن اشخاص غیرنظامی برای تفریح متهم شده است؛ حداقل ۱۱ سرباز دیگر نیز در این ادعا گرفتار شده‌اند.

اولین سرباز از مجموع دوازده سرباز آمریکایی که به آزار و اذیت غیرنظامیان افغانستان متهم‌اند، قرار است به اتهام قتل و چند جرم دیگر، در یک دادگاه نظامی در ایالت واشنگتن محاکمه شود.

این پرونده توجه گسترده رسانه‌ها را به همراه داشته زیرا سرجوخه جرمی مورلاک و هم‌قطاران او عکس‌های وحشتناکی از اجساد گرفته بودند و قطعات بدن کشته‌شدگان را به عنوان نشان پیروزی در جنگ، از اجساد جدا کرده بودند. وکیل آقای مورلاک گفته که غیرنظامیان افغان، قربانی اقدامات اعضای یک گروه نظامی خودسر بودند که مردم را می‌کشتند و موکل او اگرچه در محل حاضر بود، باعث مرگ هیچ‌کس نشده است.

سرجوخه جرمی مورلاک یکی از پنج سربازی است که به قتل برنامه‌ریزی‌شده سه غیرنظامی افغان در آغاز سال جاری میلادی متهم شده است. هر پنج نفر این اتهام را رد کرده‌اند. هفت سرباز دیگر همین واحد نظامی نیز به همدستی در پنهان نگه داشتن قتل‌ها متهم هستند.

ارتش آمریکا می‌گوید که اگر سرجوخه مورلاک مقصر شناخته شود، ممکن است حداکثر به حبس ابد محکوم شود اگرچه سرگرد کاتلین ترنر، از سخنگویان ارتش آمریکا گفت که اتهام قتل برنامه ریزی شده می تواند احتمال محکومیت اعدام را در پی داشته باشد اما ارتش تصمیم گرفته که چنین محکومیتی را دنبال نکند.

بر اساس گزارش‌های دریافتی، پنج سربازی که به ارتکاب قتل متهم هستند، بدون آن که به آن‌ها حمله شده باشد، به سوی غیرنظامیان نارنجک پرتاب کرده و آنان را هدف آتش گلوله قرار دادند. هفت نفر دیگر نیز به مثله کردن اجساد قربانیان و جمع آوری قطعات بدن آنها متهم هستند.


منابع