پرش به محتوا

لایحه بودجه سال ۹۰ در مجلس

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۹، ۱۹ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

لایحه بودجه سال ۱۳۹۰ کل کشور در حالی فردا تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود که طبق آئین‌نامه داخلی قوه مقننه، لایحه بودجه هر سال باید تا ۱۵ آذرماه[۱] تحویل مجلس شود تا وکلای ملت فرصت کافی برای بحث و بررسی و تصویب این لایحه داشته باشند.

بر این اساس، دولت لایحه بودجه را طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان با ۷۶ روز تأخیر به خانه ملت ارائه خواهد داد که مجلسی‌ها نسبت به ارائه با تأخیر لایحه بودجه ۹۰ معترضند و خواستار تصویب چند دوازدهم این لایحه در مجلس هستند تا پس از تعطیلات عید نوروز و یا حتی در ایام عید نوروز بتوانند لایحه بودجه ۹۰ را با فراغ‌بال و فرصت کافی مورد بررسی قرار دهند.

اما دولت در بیان دلایل ارائه دیرهنگام لایحه بودجه ۹۰ به مجلس می‌گوید «از آنجایی که بررسی برنامه پنجم توسعه کشور در مجلس حدود یک سال به طول انجامید و باید تدوین لایحه بودجه ۹۰ بر اساس این برنامه صورت می‌گرفت، به همین دلیل لایحه بودجه ۹۰ با تأخیر به مجلس ارائه می‌شود».

بر پایه این گزارش، سال ۹۰، سال اول اجرای برنامه پنجم است و باید بار مالی مواد برنامه پنجم توسعه در بودجه ۹۰ منظور می‌شد، به همین دلیل تدوین لایحه بودجه ۹۰ در دولت با تأخیر آغاز شد.

پیش از این میرتاج‌الدینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره تأخیر دولت در ارائه لایحه بودجه ۹۰ به مجلس گفته بود که به دلیل تطبیق لایحه بودجه ۱۳۹۰ با برنامه پنجم توسعه نیاز به زمان بیشتری داشتیم.

وی همچنین اعلام کرده بود، از آنجایی که تغییر در یک مورد موجب تغییر در سایر جداول بودجه می‌شد، نیاز به زمان بیشتری برای تطبیق این لایحه با برنامه پنجم داشتیم.

منابع

‎«‏لایحه بودجه ۱۳۹۰ کل‌کشور یکشنبه در مجلس». ‏شبکه خبر، ‏۳۰ بهمن ۸۹  ‎«‏به‌هم ریختگی نظام مالی ـ بودجه‌ای کشور». ‏الف، ‏۲۸ بهمن ۸۹