قهرمانی ایران در جام جهانی کشتی فرنگی ۲۰۱۱

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۸۹، ۲۱ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران در جام جهانی کشتی فرنگی که در بلاروس برگزار شد، با وجود سطح بالای این دوره از مسابقات و حضور ۱۰ تیم برتر کشتی فرنگس جهان توانست برای دومین بار مقام نخست را ازآن خود کند.

گفتنی است که ایران برای بدست آوردن این مقام، با تیم‌هایی همچون ترکیه، کوبا، کره جنوبی و بلاروس هم گروه شد و در سوی دیگر میدان هم تیم‌های روسیه، ارمنستان، قزاقستان، بلغارستان و آذربایجان در یک گروه قرار گرفتند

ایران توانست در شهر مینسک با نتیجه ۴ به سه حریفش را در فینال مغلوب سازد.

محسن حاجی پور، سعید عبدولی، امید نوروزی و بشیر باباجانزاده از اعضای تیم ایران بودند که توانستند در این دیدار بر حریف غلبه کنند و فرشاد علیزاده، طالب نعمت پو و بابک قربانی شکست خوردند.

در این رقابت فرنگی کاران ایرانی در ۳ بازی اول ۳ پیروزی کسب کردند اما تیم روسیه نیز پس از آن ۳ برد بدست آورد کار به کشتی آخر در وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشید و بشیر باباجان زاده در مقابل ایوب سوخرودی به پیروزی رسید تا ایران بار دیگر قهرمان جام جهانی شود و از عنوان قهرمانی خود دفاع کند.

نتایج کشتی گیران به شرح زیر است:

  • ۵۵ کیلوگرم: محسن حاجی پور – نظیر مانکی یف - برنده حاجی پور
  • ۶۰ کیلوگرم:امید نوروزی – اصلان عبدولین - برنده نوروزی
  • ۶۶ کیلوگرم: سعید عبدولی – آمباکو واچادزه - برنده عبدولی
  • ۷۴ کیلوگرم:فرشاد علیزاده – امیل شریف الدینوف - برنده شریف الدینوف
  • ۸۴ کیلوگرم:طالب نعمت پور - آلن گوگایف - برنده گوگایف
  • ۹۶ کیلوگرم: بابک قربانی – رستم تاتروف - برنده تاتروف
  • ۱۲۰ کیلوگرم: بشیرباباجان زاده – ایوب سوخرودی - برنده باباجان زاده

تیمهای بلاروس، ترکیه، ارمنستان و کره جنوبی با غلبه بر تیمهای آذربایجان، قزاقستان، کوبا و بلغارستان به همراه اینها مقامهای سوم تا نهم را بدست آوردند. تیم بلاروس قبل از این بازی با نتیجه ۴ بر ۳ جمهوری آذربایجان را شکست داد و عنوان سوم را کسب کرد.

ایران قبلتر در مرحله مقدماتی تیمهای کره جنوبی، ترکیه و بلاروس و کوبا و جمع زیادی از قهرمانان جهان و المپیک را در تیم حریف شکست داده بود.

گفتنی است که تیم ملی کشتی فرنگی ایران در سال گذشته در ارمنستان برای اولین بار توانسته بود قهرمان جام جهانی شود.

بدین ترتیب پس از مقام نخست تیم ملی کشتی فرنگی ایران، تیم روسیه به عنوان نایب قهرمان رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۱ بلاروس معرفی شد و تیم های بلاروس، آذربایجان، ترکیه، قزاقستان، ارمنستان، کوبا، کره جنوبی و بلغارستان به ترتیب عناوین سوم تا دهم را از آن خود کردند.

تیم ملی کشتی فرنگی ایران، در آینده عازم رقابتهای جهانی ۲۰۱۱ استانبول و بازیهای المپیک ۲۰۱۲ هستند و این پیروزی می‌تواند دورخیزی برای رسیدن به قله قهرمانی در این دو پیکار پیش رو باشد.

منابع

‎«‏ایران، قهرمان جام جهانی کشتی فرنگی شد». ‏واحد مرکزی خبر، ‏۲۰ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏فتح نخستین قله کشتی فرنگی جهان در سال ۲۰۱۱ توسط ایران». ‏خبرگزاری ایرنا، ‏۰۳/۱۲/۱۳۸۹  ‎«‏تیم کشتی فرنگی ایران قهرمان جام جهانی شد». ‏مهر، ‏۲ بهمن ۸۹  ‎«‏ایران با غلبه بر روسیه قهرمان جام جهانی کشتی فرنگی شد». ‏رجانیوز، ‏۲۰ فوریه ۲۰۱۱