قذافی شهر طبرق را هم از دست داد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۵ اسفند ۱۳۸۹، ۲۴ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

معترضان لیبیایی کنترل شهر طبرق در شرق کشور ۱۴۰ کیلومتری مرز مصر را هم به دست آوردند. سلیمان محمود فرماندهٔ نیروهای مسلح در این شهر اعلام کرد که دیگر به قذافی وفادار نیست و نیروهای او از این پس در کنار مردم هستند. به این ترتیب اکنون بیشتر نقاط شرق کشور در اختیار معترضان است. هدا عبدالحمید، خبرنگار الجزیره در طبرق گزارش داده که دیگر اثری از نیروهای امنیتی در شهر دیده نمی‌شود. وی گفته که وقتی گروه خبری الجزیره از مصر وارد این شهر شدند هیچ سرباز و پلیسی در مرز وجود نداشت. به این ترتیب مسیری که طبرق را به مصر و مسیر دیگری که طبرق را به بنغازی متصل می‌کند در کنترل مردم است. به گفتهٔ اهالی لیبی وضعیت در بنغازی و بیضا که پیش از این از کنترل قذافی خارج شده بودند به آرامش برگشته هر چند نیروهای امنیتی به ویژه در شب در شهر گشت‌زنی می‌کنند. این افراد که مردم آن‌ها را «مردان آفریقایی» می‌نامند فرانسوی را با لهجه‌ای صحبت می‌کنند که به نظر می‌رسد اهل چاد باشند.

دیروز ۲۳ ژانویه فرانکو فراتینی وزیر امور خارجهٔ ایتالیا گفته بود که بر اساس گزارش‌های موثق دست‌کم هزار نفر از زمان آغاز اعتراضات کشته شده‌اند.

در روزهای گذشته بسیاری از نیروهای ارتش، وزیر کشور، وزیر دادگستری و بسیاری از دیپلمات‌های لیبی در کشورهای مختلف دنیا به معترضان پیوسته‌اند. با این حال معمر قذافی همچنان بر قدرت باقی است و در آخرین سخنرانی تلویزیونی خود معترضان را تهدید کرد که خانه به خانه و وجب به وجب به دنبال آن‌ها آمده و از بین خواهدشان برد.


منابع

‎«‏Gaddafi loses more Libyan cities». ‏الجزیره انگلیسی، ‏۲۴ فوریه ۲۰۱۱