قذافی شهر الزاویه را پس گرفت

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۸۹، ۵ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.
نقشهٔ نبرد داخلی لیبی تا ۴ مارس؛ سبز: دولت قذافی، قهوه‌ای: مخالفان، زرد: نامعلوم (۵ مارس الزاویه به دست قذافی و راس لانوف به دست مخالفان افتاد).

معمر قذافی، رهبر لیبی، یورش نظامی تازه‌ای را برای بازپس‌گیری شهرهای از دست‌رفته در اعتراضات اخیر ترتیب داده‌است. در تازه‌ترین تحول نیروهای وفادار به او موفق به شکستن حصار دفاعی معترضان در شهر الزاویه شده و این شهر را به کنترل خود درآوردند.

بعدازظهر جمعه ۴ مارس نیروهای ارتش وفادار به قذافی با استفاده از تانک و گلوله‌باران سنگین شهر با خمپاره، توپ ضدهوایی و مسلسل موفق به شکست نیروهای دفاعی شورشی مسلح به تفنگ‌های شکاری و شمشیر در الزاویه در ۳۰ کیلومتری غرب طرابلس پایتخت لیبی شدند. العربیه گزارش داده که نفربرهای زرهی و تانک‌های ارتش وفادار به قذافی وارد شهر شده و صدای انفجار در همه‌جا به گوش می‌رسد و در مساجد علیه این نیروها اعلام جهاد می‌شود. به گفتهٔ معترضان بسیاری از نیروهای وفادار به قذافی از سربازان مزدور کشورهای دیگر آفریقایی هستند. الجزیره هم گزارش داده که شهر همچنان زیر آتش سلاح‌های سنگین، خمپاره و شلیک تانک است. الجزیره همچنین از قول پزشکان بیمارستان‌ها گزارش داده که افراد مجروح در خیابان اعدام شده و آمبولانس‌ها هم مورد حمله قرار گرفته‌اند. یک گروه حامی حقوق بشر مستقر در ژنو هم گفته که نیروهای وفادار به قذافی از آمبولانس برای ربودن معترضان مجروح استفاده می‌کنند.

تعداد کشته‌شدگان درگیری‌ها مشخص نیست، به گفتهٔ الجزیره بعدازظهر جمعه دست‌کم ۳۰ نفر کشته شدند اما تعداد کشتگان مرتباً بالاتر می‌رود، فرمانده نیروهای شورشی سرهنگ حسین بربوک که در اوایل اعتراضات به معترضان پیوست با گلولهٔ ضد هوایی کشته شده‌است.

گروهی از معترضان که در میدان مرکزی شهر زاویه محاصره شده‌اند با وسایل ابتدایی همچون شمشیر و تفنگ شکاری همچنان از خود دفاع می‌کنند.

مخالفان حکومت قذافی در قیام اخیر موفق شده‌اند تقریباً تمامی شهرهای شرق و تعدادی از شهرهای غرب کشور را از کنترل حکومت خارج سازند. نیروهای وفادار به قذافی تاکنون حملات متعددی را برای بازپس‌گیری شهرهای از دست‌رفته ترتیب داده‌اند که برخی از آن‌ها با مقاومت معترضان ناکام مانده‌است.


منابع

‎«‏Gaddafi fights to regain control». ‏الجزیره، ‏۵ مارس ۲۰۱۱ 

‎«‏Gadhafi's forces break through Libya rebel lines». ‏ان‌بی‌سی، ‏۵ مارس ۲۰۱۱