فعالیت مجدد اسلام‌گرایان در تونس پس از انقلاب مردمی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
راشد الغنونی، رهبر حزب نهضت اسلامی تونس قبل از سال ۱۹۸۹
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹، ۱۷ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

در پی فرار بن علی از تونس، راشد الغنونی، رهبر حزب نهضت اسلامی تونس از لندن اعلام کرد که قصد بازگشت به کشورش را دارد.

در سال ۱۹۸۹ پس از آنکه اسلام‌گرایان تونسی توانستند در انتخابات پارلمانی ۱۴ درصد از آراء را کسب کنند، بن علی تصمیم به حذف حزب نهضت اسلامی تونس از چرخه سیاست گرفت، و در همین راستا راشد الغنونی را از تونس تبعید کرد. اکنون با گذشت ۲۳ سال از قدرت مطلق بن علی، راشد الغنوشی رهبر حزب نهضت اسلامی تونس از آمادگی برای مشارکت در ایجاد دولتی به حق در تونس خبر می‌دهد.

از سوی دیگر شبکه ۷ تلویزیونی تونس پس از سال‌ها ممنوعیت، پخش اذان را از سر گرفته‌است و با قطع برنامه‌های خود، پنج نوبت در روز به پخش بانگ اذان می‌پردازد. بن علی در دوران حاکمیتش با برگزاری نماز در مساجد و حجاب اسلامی مخالفت‌های شدیدی می‌نمود و ممنوعیت‌های بسیاری را بر بانوان محجبه اعمال می‌کرد.

در همین حال همام سعيد رهبر اخوان المسلمين اردن با اشاره به سرنوشت «زین العابدین بن علی» از سران عرب خواست تا از حوادث تونس درس بگیرند و در سیاست‌های خود تجدیدنظر کنند. او گفت: «دوران زورگویی و فشار بر ملت‌ها به سر رسیده و حکومت‌ها دیگر قادر نیستند که ملت‌ها را از آزادی‌های مشروع خود بر حذر دارند.»

بر پایهٔ گزارش‌ها انقلاب مردم تونس، باعث تاثیرپذیری مردم منطقه شده و کشورهای عربی را با خطرات مشابه مواجه کرده‌است، تا جایی که یک جوان مصری روز دوشنبه خود را در برابر ساختمان مجلس خلق این کشور در مرکز قاهره در حالی که علیه پلیس شعار می‌داد، به آتش کشید. یک جوان الجزایری نیز روز شنبه گذشته خود را در یک شهر مرزی به آتش کشیده بود، که روز گذشته درگذشت. این در حالی است که سه تن نیز در روزهای گذشته اقدام به خودسوزی کرده‌اند.

از سوی دیگر مقامات اسرائیل ضمن ابراز نگرانی از آینده تونس پس از فروپاشی رژیم «زین العابدین بن علی» تاکید کردند که نباید اجازه داد تا اسلام‌گرایان در این کشور به قدرت برسند. در همین رابطه رادیو ارتش اسرائیل با اشاره به روابط دولت بن علی با اسرائیل اعلام کرد: «اسراییل با توجه به هراسی که از انتقال قدرت به اسلامگرایان در تونس دارد، با نگرانی تحولات این کشور را پی گیری می‌کند.»

زبان اکثر مردم تونس، عربی و فرانسوی و دین بیشتر آنان اسلام است.

منابع