فراخوان پنجمین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی گمانه‌زن

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۸۹، ۱۸ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

پنجمین دوره‌ی «مسابقه‌ی داستان‌نویسی گمانه‌زن» در سال ۱۳۸۹ خورشیدی، در چهارچوب «جایزه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن» برگزار می‌شود. این مسابقه پس از چهار دوره برگزاری در قالب «مسابقه‌ی داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی»، به صورت مستقل برگزار می‌شود. این مسابقه‌ی داستان‌نویسی علمی‌تخیلی و فانتزی که پیش از این توسط گروه «آکادمی فانتزی» بر گزار می‌شد؛ با شمول ژانر وحشت در مجموعه‌ی مورد پذیرش، به نام «مسابقه‌ی داستان‌نویسی گمانه‌زن» برگزار خواهد شد.

بنا بر تعریف دانش‌نامه‌ی علمی‌تخیلی و فانتزی، ادبیات گمانه‌زن برگردانی از عبارت Speculative fiction است. ادبیات گمانه‌زن با این قرارداد عنوانی کلی برای سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند. به طور کلی با این تعریف ادبیات گمانه‌زن سبک‌های علمی‌تخیلی، فانتزی و وحشت و زیرسبک‌های آن‌ها را در برمی‌گیرد.

عبارت اصلی (و برگردان آن با بسامدی کمتر) در نقد ادبی مرامی و محققانه برای توصیف این ژانرها به کار می‌رود. همچنین خوانندگان، نویسندگان و ویراستاران هم به همین معنی از آن‌ها استفاده می‌کنند. گاهی از عبارت «ادبیات ژانری» برای اشاره به این دسته استفاده می‌شود. در مقابل «ادبیات جریان اصلی» قرار می‌گیرد که از مولفه‌های شناساننده‌ی این ژانرها و سبک‌ها و زیرسبک‌های آن‌ها خالی است.

پنجمین دوره‌ی «مسابقه‌ی داستان‌نویسی ادبیات گمانه‌زن» به شرح زیر برگزار می‌شود:

۱- ارسال آثار از تاریخ ۱ شهریور تا ۱ آبان ماه ۱۳۸۹خورشیدی ۲- بازخوانی آثار ۳- انتخاب آثار برگزیده ۴- مراسم اعطای جوایز همزمان با رویداد «جایزه‌ی هنر گمانه‌زن» (بهار ۱۳۹۰ خورشیدی)

تاریخ‌های مربوطه در اطلاعیه‌های آتی به‌روز خواهند شد. همچنین جهت اطلاع از سایر شرایط و نشانی ارسال آثار به پایگاه رسمی جایزه‌ی هنر گمانه‌زن به نشانی http://www.sffaward.ir مراجعه فرمایید.


منابع

‎«‏پنجمین دوره‌ی مسابقه‌ی داستان‌نویسی گمانه‌زن». ‏۲ خرداد ۱۳۸۹