پرش به محتوا

غفلت مسئولان ایرانی و به یغما رفتن اموال ایران

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۴ بهمن ۱۳۸۹، ۲۴ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

به گزارش خبرگزاری تابناک، محدودیت مالی و توقیف اموال بانک ملت ضررهای فراوانی به این بانک وارد کرده که بر پایه آن، ۲۵ میلیون دلار هزینه مبادلات سالیانه بانک و همچنین مبلغ ۱۵۳ میلیون دلار از اموال بانک در توقیف وزارت خزانه داری انگلستان باقی مانده‌است.

به گزارش خبرگزاری کویت«کونا»، یک بانک ایرانی که اموالش به اتهام تأمین مالی برنامه هسته‌ای ایران توسط وزارت خزانه‌داری انگلستان توقیف شده، روز پنجشنبه گذشته باز هم در فرجام‌خواهی در دادگاه انگلستان ناکام ماند.

بنا بر این گزارش، بانک ملت، یکی از بانک‌های بزرگ ایران بنا بر قانون ضد تروریستی انگلستان از دسترسی به همه اموال و دارایی‌های خود بازمانده است.

این قانون به وزارت خارجه انگلستان، این اختیار را می دهد تا اموال کشورهایی را که به زعم آنها در صدد توسعه هسته‌ای و بیولوژیکی و شیمیایی هستند و یک «خطر بزرگ» برای منافع انگلستان به شمار می رود، توقیف کند!

دادگاه عالی انگلستان درخواست فرجام‌خواهی نسبت به رأی صادره را که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ از طرف وکلای بانک ملت صادر شده بود را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری «تابناک»، تخلفات متعدد و کوتاهی وکلای انگلیسی پرونده ملت بانک «پی.ال.سی» و با بی توجهی مسئولین ایرانی بانک ملت تشدید شده، چرا که فردی موکل پرونده بانک ملت ایران در انگلیس شده که خود از مورد وثوق‌ترین وکلای وزرات خزانه‌داری انگلیس بوده‌است.

بنا بر این گزارش، در بند ۱۵ رأی صادره از سوی سه قاضی انگلیسی دادگاه استیناف عالی انگلستان، تأکید شده که وکیل حقوقی بانک ملت، آقای «جاناتان کرو» که دارای رتبه کیوئیز کونسل در سیستم قضایی انگلستان است (در حالی که نامبرده برای بیش از یک دهه مورد وثوق ترین و مورد اعتمادترین وکیل وزارت خزانه‌داری انگلستان بوده) در لوایح خود و در حین برگزاری دادگاه در برابر ادعای وزارت خزانه‌داری انگلستان اعلام می دارد:

« ایران در حال توسعه و تولید سلاح های هسته ای! بیولوژیک، شیمیایی بوده و تولید و تجهیز این گونه سلاح‌ها، باعث خطرات بزرگی برای منافع ملی انگلستان می باشد »

این بند را قضات انگلیسی به عنوان موضوع غیر قابل اختلاف The undisputed matter بیان نموده‌اند و از آن به عنوان موضوعاتی که در آن بانک ملت و وزارت خزانه‌داری انگلستان، هیچ گونه اختلافی باهم ندارند، یاد کرده اند!

این بند رأی صادره از سوی دادگاه استیناف انگلستان به همراه چندین بخش دیگر رأی، نشان می‌دهد که چگونه جاناتان کرو، وکیل مورد وثوق وزارت خزانه‌داری انگلستان که اکنون وکیل بانک ملت ایران است این اتهام سنگین که خمیرمایه اصلی سناریو ضبط و توقیف غیرقانونی اموال ایران در انگلستان است پذیرفته و باعث شده، در دادگاه نشان داده شود که ایران سلاح هسته‌ای و بیولوژیکی و شیمیایی تولید می‌کند و اموال بانک ملت ایران نیز که این فعالیت های غیرقانونی ایران را تأمین مالی می‌کند، برای امنیت ملی انگلستان، خطر بزرگی به شمار می‌رود، بنابراین اموال بانک ملت در انگلستان نیز باید توقیف شود!

منابع

‎«‏غفلت مسئولان ایرانی و به یغما رفتن اموال ایران». ‏خبرگزای تابناک، ‏۰۳ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۱۹