صندوق بین المللی پول، میزان رشد اقتصادی ایران را اصلاح کرد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جمعه ۱۴ مرداد ۱۳۹۰، ۵ اوت ۲۰۱۱، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) در یک گزارش با اعلام خبر رشد ۳٫۲ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۱ با نقض ارزیابی‌های اولیه خود، تحلیلگرانی را که پیش از این رونق اقتصادی پایین‌تری را برای این کشور پیشبینی کرده بودند، شگفت‌زده کرد.

برخی تحلیلگران نیز گزارش جدید IMF را غیرقابل قبول دانستند و استقلال این سازمان را زیر سوال برده و مدعی شده‌اند که ایران در تنظیم این گزارش دخالت داشته‌است.

در گزارش‌های منطقه‌ای ماه آوریل صندوق بین‌المللی پول درباره خاورمیانه و آسیای مرکزی، نرخ رشد اقتصادی ایران صفر درصد پیش بینی شده بود، ولی ایران با رد این گزارش، آن را سیاسی و عملکرد IMF را زیر نفوذ غرب عنوان کرد و پس از آن نیز معاون وزیر اقتصاد این کشور اعلام کرد که IMF در برابر این انتقادها، گروهی از کارشناسان خود را برای بررسی این گزارش و اصلاح آن به ایران فرستاده‌است.

هرچند انتشار این گزارش، تحلیلگرانی را که بر این باورند، این ارقام واقعیت اقتصاد ایران را بازتاب نمی‌دهد، شگفت‌زده کرده، کارشناسان اقتصادی بسیاری در درون و بیرون از ایران و همچنین دولت‌های اروپایی، درستی این داده‌ها را منصفانه قلمداد کرده‌اند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده‌است: به دنبال افزایش تولید محصولات غیرنفتی و کشاورزی و افزایش بهای نفت، بهبود اوضاع اقتصادی ایران در مقایسه با سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ سریع‌تر شده‌است و با این همه رشد ناخالص ۳٫۲ درصدی تولیدات داخلی در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ اندکی پایین‌تر از رشد ۳٫۵ درصدی سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بوده‌است.

صندوق بین‌المللی پول، چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران را به تأثیر از افزایش بهای نفت و به موجب طرح اصلاح یارانه‌ها مثبت ارزیابی کرده و طرح اصلاحات اقتصادی ایران را که به حذف سالانه نزدیک به شصت میلیارد دلار یارانه، که ۱۵درصد از رشد ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص می‌دهد، تحسین نمود.

همچنین بنابر این گزارش، ایران با مهار تورم ۲۵٫۴ درصدی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ به ۱۲٫۴ درصد در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ توانسته با موفقیت، پیامدهای منفی طرح اصلاحات یارانه‌ای بر نرخ تورم را کنترل نماید.


منابع