شورش در انگلستان

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۱ مرداد ۱۳۹۰، ۱۲ اوت ۲۰۱۱، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.


آتش‌نشانی درحال خاموش‌کردن آتش در لندن
صدمات در لیورپول
پرونده:Looters and onlookers outside Foot Locker, Walworth Road, Elephant and Castle, London.jpg
عده‌ای از شورشیان
پلیس امنیتی انگلستان
سرقت از مغازه‌ها در حواشی شورش

شورش در شهرهای مختلف انگلستان با وجود اعلامیه‌های اینترنتی برای شرکت معترضان در میادین انگلستان، چهار روز است که ادامه دارد.

این شورش مشکلات قابل توجهی مانند اغتشاش، سرقت، خرابکاری و سایر عوامل خشونت‌آمیز به وجود آورده‌است. به طور مثال در غرب میدلندز، مرکز شهر بیرمنگام، غرب برومویچ و در ولورهمپتون دزدی‌هایی صورت گرفته‌است.

در ابتدا شورشیان فقط در لندن اعلام موجودیت نموده‌بودند و حالا در شهرهای گسترش‌یافتهٔ منچستر، سالفورد، ولورهامپتون، لستر، بیرمنگام، بریستول، لیورپول و ناتینگهام نیز این قیام ادامه دارد.

تا به حال پنج نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند که اغلب آنان از اهالی بیرمنگام بوده‌اند، همچنین بیش از ۶۵۰ نفر در این اعتراضات دستگیر شده‌اند.

این در حالی است که دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، بر اعمال خشونت علیه معترضان تاکید دارد و از استقرار ده هزار نیروی امنیتی در شهرهای این کشور خبر داده.

وی اعتراضات را ناشی از نابرابری‌ها، بیکاری و فقر گسترده در انگلیس را علل این شورش می‌داند و در پارلمان این کشور گفت هر کس به آشوب متهم شود باید زندانی گردد.

همچنین پس از آنکه دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، از اعمال روش‌های خشونت‌بارتر و استفاده از هر اقدام لازم برای سرکوب قیام محرومین انگلیس خبر داد، آسوشیتدپرس گفت که پلیس لندن به خانه‌های معترضان یورش برده‌است. همچنین در سه‌شنبه یک افسر پلیس اعلام کرد که پلیس از باتوم، گلوله‌های پلاستیکی و ماشین آب‌پاش به منظور مقابله با غارتگران، سارقان و خرابکاران استفاده خواهد نمود.

با وجود آنکه هزاران پلیس در شهر لندن مستقر هستند تا قیام محرومین را سرکوب کنند اما با توجه به هشدار کامرون دیروز پلیس این کشور سراغ حمله به منازل معترضان رفته و خشونت را در درون خانه‌های مردم انگلیس اعمال می‌کند.

چهارم اوت یک سیاه‌پوست به نام «مارک دوگان»، پدر چهار فرزند، در محله تاتنهام لندن کشته شد. پس از این رویداد خانواده وی به همراه دوستان خانوادگی اقدام به برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز کردند، اما شیوهٔ برخورد پلیس با این ماجرا سبب شد تا روند تحولات به شیوه‌ای خشونت‌آمیز پیش برود.

همچنین این اعتراضات موجب لغو دیدار تیم‌ها ملی فوتبال انگلستان و هلند شده‌است.

پلیس انگلیس معتقد است توییتر و فیس‌بوک و بلکبری تاثیر قابل توجهی در این درگیری‌ها داشته‌اند.

جستجو در ویکی‌پدیا ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ شورش‌های انگلستان (۲۰۱۱) دارد.


منابع