سوال از منوچهر متکی درباره پرداخت پول به کرزای

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۸۹، ۲۷ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

هفت نماینده اصلاح‌طلب مجلس با طرح سوالی از منوچهر متکی وزیر امورخارجه پرسیده‌اند: میزان کمک‌های نقدی پرداخت شده به دفتر رییس‌جمهور افغانستان، که از سوی حامدکرزای نیز تایید شده‌است، در طول پنج سال گذشته چقدر بوده است؟ مستند قانونی این پرداخت‌ها چه بوده؟ و به تصویب چه مراجعی در کشور رسیده‌است و چگونه هزینه شده است؟

به گزارش ایلنا، جمشید انصاری رییس کمیته سیاسی و روابط بین الملل فراکسیون خط امام، محمد رضا تابش دبیر کل فراکسیون خط امام، حسین هاشمیان رییس شورای مرکزی فراکسیون خط امام، قدرت الله علیخانی و محمد حسین مقیمی و مهدی شهریاری و شکور اکبرنژاد از اعضای فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی از امضا کنندگان این سوال هستند.

متن این سوال به این شرح است: بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه‌های بین المللی، علاوه بر کمک‌هایی که به صورت قانونی برای بازسازی افغانستان و از طریق دولت آن کشور به عمل آمده‌است، در طول سنوات گذشته مبالغی به صورت نقدی از طریق رییس دفتر رییس‌جمهور افغانستان در اختیار آقای حامد کرزای قرار گرفته‌است. خواهشمند است در خصوص موارد زیر توضیحات لازم ارایه فرمایید:

۱- میزان این کمک‌ها در طول ۵ سال گذشته به تفکیک هر سال چه قدر بوده است؟

۲- مستند قانونی این پرداخت‌ها چه بوده و اصل و میزان آن به تصویب چه مرجعی در کشور رسیده است؟

۳- آیا دولت ایران از محل و نحوه هزینه این کمک‌ها از سوی رییس جمهور افغانستان اطلاع داشته‌است و امکان ارایه گزارشی در این مورد وجود دارد یا خیر؟

۴- محل تامین منابع این کمک‌ها در قوانین بودجه سنواتی را اعلام فرمایید.

گفتنی است، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز ابتدای هفته خبر از کمک نقدی ایران به دفتر رییس جمهور افغانستان داد. هرچند این موضوع از سوی سفارت ایران در افغانستان تکذیب شد، اما حامد کرزای در یک کنفرانس خبری آن را تایید کرد.

منابع

‎«‏«پایگاه اینترنتی تابناک»». ‏سوال از متکی درباره پرداخت پول به کرزای، ‏۰۵ آبان ۱۳۸۹