پرش به محتوا

سه محیط‌بان در انتظار قصاص

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۰، ۱۵ اکتبر ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

پرونده اسدالله تقی زاده در کهگیلویه و بویراحمد مورد بررسی قرار گرفته شده است و حکم قصاص و اعدام با طناب دار را صادر کرد.

محمد درویش، عضو مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع،در این باره گفته است:

« که ماه گذشته اتفاق مشابهی در شیراز، و همین دو سه روز پیش نیز اتفاق دیگری در یزد افتاده و یک محیط‌بان در طرح حفاظت از یوزپلنگ در درگیری با یک شکارچی او را کشته است. هر دوی این محیط‌بانان اکنون در صف قصاص‌اند. »

چنانچه حکم اعدام تقی‌زاده اجرا شود، ۲۷۰۰ محیط‌بان ایرانی، دیگر انگیزه ای برای دفاع از محیط زیست نخواهند داشت.

محیط بانان در نامه ای خطاب ریاست قوه قضائیه اعلام کردند:

« همزمان با روز محیط‌بان، حکم قصاص یکی از فرزندان خانواده محیط‌زیست و نگهبانان انفال خداوندی، همکار عزیزمان محیط‌بان اسعد تقی‌زاده به تایید دیوان‌عالی کشور رسیده و تا دو هفته دیگر با اجرای این حکم در کمال ناباوری و درد، شاهد از دست دادن یکی دیگر از محیط‌بانان مظلوم و بی‌پناه این سرزمین خواهیم بود. »

در ادامه این نامه افزوده اند:

« ماموران محیط‌زیست و محیط‌بانان، تنها ماموران قانون هستند که در راستای انجام وظیفه قانونی و حراست و حفاظت از حیات‌وحش و تنوع زیستی، همواره با قانون‌شکنان و متخلفان مسلح به سلاح‌های گرم روبه‌رو هستند. محیط‌بان در حالی که برابر نص ‌قانون، به عنوان نیروی مسلح شناخته نمی‌شود، بلکه با توجه به استفاده متخلفان از انواع سلاح‌های جنگی پیشرفته و دوربین‌دار، شرایط قانونی جهت استفاده از سلاح در مواقع ضروری برای محیط‌بان به گونه‌ای است که عملا پس از کشته شدن محیط‌بان مسلح، وی مجاز به استفاده از سلاح خواهد بود. از این رو عملا استفاده از سلاح سازمانی غیرممکن شده است و در هر درگیری مسلحانه با متخلفان، اگر محیط‌بان زنده بماند که به سرنوشت تقی‌زاده دچار شده و باید منتظر چوبه‌دار باشد و اگر کشته شود که... . به هر حال با قوانین موجود، بازنده هر درگیری خونینی محیط‌بان است. »


منابع