پرش به محتوا

سلطهٔ جمهوری‌خواهان بر مجلس نمایندگان آمریکا

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۳۸۹، ۳ نوامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

اعلام نتایج اولیهٔ انتخابات میاندوره ای در اکثر ایالت های آمریکا، جمهوری‌خواهان از هم اکنون پیروزی خود در مجلس نمایندگان را جشن گرفته اند.

جمهوری‌خواهان تاکنون توانسته اند در مجلس نمایندگان ۵۰ کرسی جدید بدست آورند و اکثریت این مجلس را از آن خود کنند. به گزارش خبرگزاری ها، علی‌رغم پیشی گرفتن جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان، دمکرات‌ها اما توانسته اند همچنان اکثریت خود در سنای این کشور را حفظ کنند.

جان بینر که از حزب جمهوری‌خواه به مجلس نمایندگان راه یافته است و به عنوان رهبر اکثریت، از این پس سخنگو و رییس مجلس نمایندگان خواهد بود، می گوید:“هر کاری که تاکنون دولت واشنگتن انجام داده برای خودش بوده و نه برای مردم آمریکا. ولی امشب با این انتخابات تغییرات آغاز می شود. باید به خاطر داشته باشیم که رئیس جمهور آمریکا تاکنون بر سیاست های معینی اصرار داشت، اما امشب مردم آمریکا پیام صریح و روشنی به رییس جمهور برای تغییر مسیر سیاست هایش فرستادند.”

در کنگرۀ پیشین آمریکا، دمکرات ها در هر دو مجلس نمایندگان و سنا اکثریت را در اختیار داشتند.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا با حمایت دمکرات‌ها در کنگره به ویژه نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا توانست سیاست های اقتصادی و اجتماعی خود را پیش ببرد. این سیاست ها به ویژه اصلاح نظام درمانی آمریکا، با مخالفت شدید جمهوری‌خواهان روبرو شد.

منابع

‎«‏سلطهٔ جمهوری‌خواهان بر مجلس نمایندگان آمریکا». ‏یورونیوز فارسی، ‏۱۲ آبان ۱۳۸۹