پرش به محتوا

رهبر حزب اسلامگرای تونس: من آیت‌الله روح‌الله خمینی نیستم

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۳ بهمن ۱۳۸۹، ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

به گزارش خبرگزاری عصر ایران، راشد‌الغنوشی رهبر جنبش نهضت اسلامی تونس از احزاب مخالفت دولت سابق این کشور در گفت وگو با شبکه الجزیره اظهار داشت که حزب تحت رهبری‌اش دموکراتیک است.

الغنوشی در دوره بن علی سه مرتبه به اتهامات مختلف به حبس ابد محکوم شد، وی که از سال ها پیش در لندن زندگی می‌کند و قصد دارد به زودی به تونس بازگردد اضافه کرد: هر گونه مقایسه میان من و آیت‌الله روح‌الله خمینی رهبر فقید ایران را رد می کنم.

دولت جدید تونس پس از فرار بن علی، اعلام کرد: تمامی احزابی که قبلا فعالیت آنها ممنوع بوده می‌توانند آزادانه به کار حزبی بپردازند.

وی اضافه کرد که جنبش تحت رهبری وی، اسلامگرا، معتدل و دموکراتیک است و به دموکراسی در فرهنگ اسلامی استناد می کند. برخی افراد تلاش می کنند عبای روح‌الله خمینی را بر من بیاندازند. من نه خمینی و نه شیعه هستم.

الغنوشی در پاسخ به سئوالی درباره افراط‌گرایانی که دموکراسی به شیوه غربی آن را رد می کنند و خواهان ایجاد دولت اسلامی سنتی هستند گفت: جنبش تحت رهبری من از این افراد و مواضع آنها بسیار دور است. چنین افکاری در رویکرد معتدلانه اسلامی هیچ جایگاهی ندارند. این طرز تفکر، افراطی و به فهم صحیح از اسلام تکیه ندارد.

وی افزود: هیچ فرد یا گروهی نمی تواند مدعی انقلاب تونس باشد. همه باید برای موفقیت تحول در تونس تلاش کنند. رهبر حزب نهضت اسلامی همچنین از هواداران جریان اسلامگرا در تونس نیز خواست در تحول دموکراتیک دراین کشور ، مشارکت کنند زیرا شرایط جاری تونس نیازمند دموکراسی توافقی است که باب مشارکت را در برابر همه باز کند.

الغنوشی در گفت و گو با نشریه آلمانی اشپیگل نیز درباره ایده هایش برای آینده گفت: تونس ایران نیست و من می خواهم در این دوره تاریخی در تونس که از زمان سرکوب وارد زمان دموکراسی می شود، مشارکت فکری کنیم.

وی افزود: ما خواهان برقراری حکومت یک حزب نیستیم و فرقی نمی کند این حزب، چه باشد. ما خواهان تحمیل قوانین اسلامی نیستیم. آنچه تونس امروز به آن نیاز دارد آزادی و دموکراسی واقعی است.

منابع

‎«‏رهبر حزب اسلامگرای تونس: من آیت الله روح الله خمینی نیستم». ‏خبرگزاری عصر ایران، ‏۰۳ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۲۲