راهپیمایی مخالفان در ایران؛ نیروهای امنیتی برخورد نخواهند کرد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۹، ۱۳ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

درحالی که کمتر از یک روز به برگزاری راهپیمایی مخالفان دولت در ایران باقی مانده‌است، یک منبع امنیتی از صدور دستور عدم برخورد با معترضان در این راهپیمایی پرده برداشت. این منبع امنیتی موثق که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری العربیه اعلام کرد «به نیروهای سپاه و بسیج دستور داده شده تا در صورتی که جمعیت تظاهر کننده زیاد باشد، با آنان برخورد نشود». در خبری دیگر، بنا به برخی گزارش‌ها در آخرین جلسه شورای عالی امنیت ملی، تصویب شد که در صورت انجام تظاهرات در روز ۲۵ بهمن به هیچ وجه نباید برخورد مستقیم با مردم صورت گیرد.

این در حالی است که مسئولین حکومتی در ایران با درخواست رهبران جنبش اعتراضی مردم برای برگزاری تظاهرات موافقت نکرده و به آن مجوز نداده‌اند، ولی معترضین خود را برای یک راهپیمایی بزرگ در روز دوشنبه ۲۵ بهمن آماده می‌کنند. با نزدیک شدن به زمان راهپیمایی، اعلام حمایت و آمادگی برای شرکت در این تظاهرات نیز روز به روز بیشتر می‌شود.

تنها ساعاتی پس از آن که معاون مدیرکل سیاسی وزارت کشور درخواست مجوز راهپیمایی را نتیجه اجرای خط القایی انگلیس دانست، اسماعیل گرامی‌مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی اعلام کرد که اصلا نیازی به صدور مجوز وجود ندارد. وی اعلام کرد راهپیمایی در زمان تعیین شده انجام خواهد شد و برنامه‌ای برای لغو آن وجود ندارد. او همچنین از حکومت خواست که به وظیفه قانونی خود برای حفظ امنیت راهپیمایان عمل نماید.

عیسی سحرخیز در پیامی از پشت میله‌های زندان خطاب به ملت ایران، اظهار امیدواری کرد که دیکتاتور ایران نیز مانند دیکتاتور مصر و تونس رفتنی شود. همچنین جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه‌ای بر عزم ملت ایران در آری گفتن به انتخابات و نه گفتن به مداخله نظامی‌ها تاکید کرده‌است. شاخه جوانان این جبهه نیز با اعلام حمایت از این تظاهرات شکست محتوم دیکتاتورها را بیش بینی نموده‌است.

سخنگوی کاخ سفید نسبت به تشدید محدودیت‌های اعمال شده بر معترضان ایرانی هشدار داد و آن را نشانه ترس حکومت ایران از اراده مردم دانست.

منابع