درخواست رهبر ایران از مردم مصر برای هوشیاری در مقابل سناریوهای سیاسی آمریکا

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۸۹، ۵ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در خطبه‌های نماز جمعهٔ تهران که با حضور جمع زیادی از مردم در دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف برگزار شد به وی‍ژگی‌های انقلاب اسلامی و هم‌چنین وقایع مصر و تونس پرداخت و در بیان ارتباط این دو گفت: مردم ایران اکنون پس از سال‌ها مجاهدت، انعکاس فریاد مظلومانه ولی قدرتمندانهٔ خود را در حوادث اخیر شمال آفریقا و به ویژه در بیداری اسلامی مردم مصر و تونس مشاهده می‌کنند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به از بین رفتن وابستگی شدید ایران به آمریکا و انگلیس بیان داشت: این استقلال و عزت سیاسی بیش‌ترین جذابیت را برای ملت‌ها دارد و بخش مهمی از احساس احترام ملت‌ها نسبت به انقلاب اسلامی به همین مسئله مهم برمی‌گردد. او هم‌چنین از عزت ملت ایران و تأثیرگذاری و نفوذ ایران در مسائل منطقه و جهان گفته و آن را از پیامدهای پیروزی انقلاب اسلامی دانست.

وی از تاثیر برخی اشتباهات غرب در الگو شدن ملت ایران و جمهوری اسلامی و پیشرفت آن سخن گفت و موضوع انرژی هسته‌ای و بنزین را به عنوان نمونه ذکر کرد و گفت: براساس گزارش مسئولان، کشور از ۲۲ بهمن امسال به طور کامل از واردات بنزین بی نیاز می‌شود و حتی قادر است بنزین صادر کند.

رهبر ایران حوادث اخیر شمال آفریقا به ویژه تحولات تونس و مصر را بسیار مهم و زلزله‌ای واقعی خواند و شکست اصلی در آن را متوجه آمریکا و اسرائیل دانست.

وی در مورد انقلاب تونس گفت: اکنون در تونس یک تغییر سطحی بوجود آمده‌است و مردم تونس باید با هوشیاری، مصالح خود را تشخیص دهند و فریب دشمن را نخورند.

هم‌چنین با اشاره به جایگاه والای گذشته مصر گفت: در دوران حکومت نامبارک وضعیت مصر آن‌چنان شد که از جایگاه کشوری الهام بخش برای دنیای عرب و اسلام، به کشوری همکار صهیونیست‌ها و دشمن فلسطینی‌ها تنزل یافت.

رهبر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سابقهٔ اسلام خواهی مردم مصر، یکی از عوامل اصلی نهضت مردم مصر را انگیزه‌های دینی برشمرد و تأکید کرد: مردم مصر حرکت‌های خود را از نمازهای جمعه و مساجد شروع می‌کنند و شعارهای دینی به ویژه شعار الله اکبر سر می‌دهند و قوی‌ترین جریان مبارز در مصر نیز، جریان اسلامی است.

وی از دستپاچگی آمریکا و اسرائیل در قبال قیام مردم مصر سخن گفته و مردم مصر را به هوشیاری در قبال توصیه‌ها و سناریوهای سیاسی امریکا و غرب فراخواند و گفت: آمریکایی‌ها که تا چند روز پیش حامی مبارک بودند اکنون که از او مأیوس شده‌اند در تلاشند تا خود را هم نوا با مردم مصر نشان دهند تا بتوانند فرد مورد نظر خود را بر سرکار بیاورند.

منابع

‎«‏تاکید رهبر ایران بر هوشیاری مردم مصر در مقابل سناریوهای سیاسی آمریکا». ‏ایلنا، ‏۱۵ بهمن ۸۸