دانشمندان کریستف کلمب را تبرئه کردند!

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۳۸۹، ۲۸ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

پژوهشگران انگلیسی دریافتند این تصور که کریستف کلمب بیماری آبله را با خود از آمریکا به اروپا آورده اشتباه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به مدت قرنها کریستف کلمب نه تنها به عنوان کاشف آمریکا بلکه همچنین به عنوان وارد کننده بیماری آبله (سیفیلیس) به اروپا نیز شناخته می‌شد.

اکنون نتایج تحقیقات بی سابقه‌ای که محققان موزه لندن بر روی جمجمه و اسکلتها انجام دادند نشان می‌دهد که کاشف آمریکا می‌تواند از گناه وارد کردن آبله به اروپا تبرئه شود.

این بررسیها نشان می‌دهد بیماری آبله که زمانی بسیار مهلک بوده دو قرن پیش از آنکه کلمب در سال ۱۴۹۲ سفر خود را آغاز کند در اروپا وجود داشته داشته‌است.

آسیب شناسان و باستان شناسان بر روی بقایای حداقل ۷ نفر که در گورستانی که امروز در منطقه «اسپتافیلدز» لندن واقع شده‌است کشف کردند که بی هیچ تردیدی این افراد از بیماری آبله رنج می‌برده‌اند و این بیماری علت مرگ آنها بوده‌است. جمجمه فردی که بین سالهای ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ در اثر ابتلا به آبله مرده‌است.

براساس گزارش تایمز، این محققان با انجام آزمایشات رادیوکربنی بر روی این استخوانها با دقت ۹۵ درصد تخمین زدند که این اسکلتها مربوط به دوره زمانی از سال ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ میلادی و حداکثر از ۱۲۵۰ تا ۱۴۰۰ میلادی بوده‌است. این زمان بسیار قبلتر از زمانی است که کلمپ سفر خود را به آمریکا آغاز کند.

همچنین اشیاء و سکه‌هایی که همراه با این اجساد دفن شده بودند نتایج به دست آمده از بررسیهای رادیوکربنی را تائید می‌کنند.

برایان کانل، اسکلت شناس موزه لندن در این خصوص توضیح داد: «احتمال دارد که اولین موج شیوع همه گیر آبله پس از بازگشت کلمب و در حدود سال ۱۵۰۰ باشد. در آن زمان مردم به دنبال کسی می‌گشتند که تقصیر شیوع این بیماری را به گردن وی اندازند. این درحالی است که در آن زمان انگلیسیها به سیفیلیس آبله فرانسوی و هلندیها به آن آبله اسپانیایی می‌گفتند به طوری که هر کس دیگری را مسئول شیوع بیماری می‌دانست.»

وی افزود: «سالها بعد، ساکنان تائیتی این بیماری را آبله انگلیسی نامیدند. هر چند این کشف جدید نام مسئول واقعی شیوع این بیماری را نشان نمی‌دهد اما پیشنهاد می‌کند که برچسب زدن به آبله به عنوان بیماری که در آمریکا متولد شده و کریستف کلمب واردکننده آن به اروپا بوده اشتباه است.»


منابع

‎«‏«پایگاه اینترنتی تابناک»». ‏دانشمندان کریستف کلمب را تبرئه کردند!، ‏۰۵ آبان ۱۳۸۹