جنگنده‌های قذافی راه‌های منتهی به طرابلس را بمباران کردند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۳۸۹، ۲۲ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


شبکه الجزیره اعلام کرده هواپیماهای ارتش لیبی به دستور معمر قذافی راه‌های منتهی به طرابلس، پایتخت لیبی را برای جلوگیری از رسیدن مردم به پایتخت بمباران کرده‌است. همچنین شاهدان عینی از ادامه بمباران در طرابلس و شکل گیری تپه‌هایی از اجساد قربانیان گزارش می‌دهند. گزارش‌ها حاکی از قطع اینترنت در سراسر لیبی است. اتحادیه بین‌المللی پیگرد جنایتکاران جنگی در بیانیه‌ای اعلام کرد: رژیم قذافی تاکنون ۵۱۹ نفر را کشته، حدود ۴هزار نفر را مجروح و بیش از ۱۵۰۰ نفر را نیز ربوده‌است.

الجزیره اشاره کرد که دو فروند هواپیمای جنگی با فرود در بنغازی دومین شهر بزرگ لیبی به تظاهرکنندگان پیوسته‌اند.

خبرگزاری روسیه امروز (Russia today) نیز از نافرمانی‌های خلبانان و فرماندهان از سرکوب معترضان خبر داد. این خبرگزاری از پیوستن نیروهای گردان گارد حفاظت معمر قذافی به خیل معترضان خبر داد و افزود: شمار زیادی از گردان امنیتی "محمد المقذیرف " که مسئول تامین امنیت معمر قذافی است به صف معترضان در طرابلس پیوستند و گزارش‌ها از پناهنده شدن دو خلبان به مالت خبر می‌دهد.


شاهدان عینی از تیرباران مردم به وسیله خودروهای ضدگلوله گزارش داده‌اند.

شبکه تلویزیونی العربیه هم در خبری فوری به نقل از یک مخالف لیبیایی از سیطره مردم بر بیشتر شهرهای این کشور با کمک ارتش خبر داد.

علی العیساوی سفیر لیبی در هند؛ عبدالمنعم الهوری ؛ نماینده دایم لیبی دراتحادیه عرب ؛ سفیر لیبی در ژاپن ؛ یک دیپلمات ارشد لیبی در چین ؛ دیپلمات‌های لیبی در مالزی و سفارت لیبی در استرالیا از جمله دیپلمات‌ها وسفارتخانه‌هایی هستند که از مقام خود استعفا داده‌اند.


منابع

‎«‏جنگنده‌های قذافی راه‌های منتهی به طرابلس را بمباران کردند/ پیوستن ارتشیان و اعضای گارد محافظت از قذافی و قبایل بزرگ لیبی به مردم / استعفای گسترده دیپلمات های لیبی در كشورهای مختلف». ‏شبکه خبر، ‏۳ اسفند ۱۳۸۹  ‎«‏Libya blocks access to Internet». ‏ویکی خبر انگلیسی، ‏۳ اسفند ۱۳۸۹