جنبش ۶ آوریل از شورای عالی نظامی مصر خواست دستور توقف صدور گاز به اسراییل را صادر کند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۸۹، ۱۸ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

جنبش ۶ آوریل گروه جوانان حامی دمکراسی مصری و سازمان‌دهندهٔ اصلی انقلاب ۲۰۱۱ مصر درخواست‌های خود را به شورای عالی نیروهای مسلح مصر اعلام کرده‌است. یکی از این خواسته‌ها قطع صدور گاز به اسرائیل، به دلیل آن‌چه که بدرفتاری اسرائیل با فسلطینیان خوانده شده می‌باشد. از دیگر خواسته‌های این جنبش برقراری یک دولت انتقالی مدنی فن‌سالار (تکنوکراتیک) و رفع محدودیت‌های آزادی بیان و آزادی تجمع است.


از گذشته اعتراضات و مخالفت هایی از طرف بخش بزرگی از مردم مصر در رابطه با صادرات گاز به اسرائيل وجود داشته است. صدور گاز از مصر به اسرائیل با قیمتی معادل یک سوم قیمت آن در داخل مصر عاملی جدی در قوت اعتراضات بوده است. چهل درصد نیاز اسرائیل به گاز از طریق صدور گاز از مصر تامين می گردد. دادگاه اداری مصر در سال ۲۰۰۹ با صدور حکمی توقف صادرات گاز به اسرائیل با قیمت پایین را خواهان شده بود. برخی کارشناسان برآورد كرده‌اند كه ضرری كه مصر با فروش گاز ارزان قیمت به اسرائیل متحمل می‌شود بیش از سه میلیارد دلار در سال است. هم‌چنين درباره کاهش یا اتمام منابع نفت و گاز مصر و تاثير زياد صادرات به اسرائيل بر اين روند هشدار داده شده بود. بیش از چهل درصد مردم مصری زیر خط فقر زندگی می‌کنند كه از مسائل و مشكلات مهم آنها تامین گاز و برق است.

منابع

‎«‏شورای عالی نظامی مصر دستور توقف صدور گاز به اسراییل را صادر کرد». ‏اسلام تايمز، ‏۲۸ بهمن ۸۹  ‎«‏مخالفت با صدور گاز به رژیم صهیونیستی». ‏فردا، ‏۱۷ فروردين ۸۸  ‎«‏توقف انتقال گاز مصر به فلسطین اشغالی». ‏واحد مرکزی خبر، ‏۱۷ بهمن ۸۹  ‎«‏شورای عالی نظامی مصر دستور توقف صدور گاز به اسراییل را صادر کرد». ‏آژانس خبری ايركا، ‏۲۸ بهمن ۸۹