پرش به محتوا

جایزه انجمن بین‌المللی به یک پژوهشگر ایرانی اهدا شد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۶ دی ۱۳۸۹، ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

کنگره بین المللی تحقیقات در بینایی و چشم پزشکی‌ آسیا (ARVO ۲۰۱۱) با حضور بیش از ۲ هزار محقق از سراسر جهان در تاریخ ۲۰ تا ۲۳ ژانویه ۲۰۱۱ (۳۰ دی تا سوم بهمن ماه) در کشور سنگاپور برگزار خواهد شد و طی آن از پژوهشگران برتر تجلیل به عمل می آید. بر اساس این گزارش، در این کنگره آخرین دستاورد های محققان از سراسر جهان در حوزه چشم پزشکی‌ و علوم بینایی به بحث گذاشته خواهد شد.

رقیه حیدری پژوهشگر و محقق دانشگاه علوم پزشکی‌ کرج در بررسی های ابتدایی این کنگره موفق شده جایزه و تندیس ویژه هیئت داوران را دریافت کند. طرح وی با عنوان طراحی مدل آموزشی‌ اندازه گیری فشار داخل چشمی توانست جایزه تحقیقاتی‌ این کنگره علمی‌ را کسب کند.

در این مدل آموزشی‌ به افراد نابینا آموزش داده می شود تا فشار چشم را به صورت استاندارد اندازه‌گیری کنند. این مدل که نتیجه آن در تازه‌ترین شماره نشریه چشم پزشکی‌ بالینی به چاپ رسیده است، از افراد نابینا که دارای حس لامسه قویتری نسبت به افراد عادی برخوردار هستند، به عنوان غربالگر بیماری آب سیاه استفاده می شود.

بیماری آب سیاه با افزایش فشار داخل چشمی و کاهش میدان دید بروز پیدا می‌کند و اصلی‌ترین عامل نابینایی در جهان محسوب می شود.

منابع

‎«‏جایزه انجمن بین‌المللی به یک پژوهشگر ایرانی اهدا شد». ‏خبرگزاری ایرنا، ‏۰۶/۱۰/۱۳۸۹ - ۰۶:۳۲