پرش به محتوا

تحرکات اعتراض‌آمیز در عربستان؛ آمادگی مردم برای برگزاری روز خشم

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۶ اسفند ۱۳۸۹، ۲۵ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

همزمان با گسترش موج اعتراض‌های مردمی علیه حکومت‌ها در جهان عرب، مردم عربستان در حال تدارک روز خشم در ۲۰ اسفند هستند.

فعالان سعودی با اطلاع‌رسانی و فعالیت از طریق شبکه‌های اجتماعی اینترنتی روز ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) را به عنوان روز خشم مردم خود نام نهاده‌اند. در این راستا صفحه‌ای تحت عنوان انقلاب آرزو در شبکه اجتماعی فیس‌بوک تشکیل شده و از مردم عربستان برای راهپیمایی اعتراضی در این روز دعوت شده‌است. پس از آن طیف عظیمی از مردم عربستان جهت انجام راهپیمایی ابراز تمایل کرده‌اند.

از آنجا که انقلاب‌های مردمی در تونس و مصر از بکه‌های اجتماعی اینترنت آغاز شده، کارشناسان از احتمال پیوستن عربستان به جمع کشورهایی که مردم خواهان تغییر حاکمان هستند خبر می‌دهند.

پادشاه عربستان به تازگی و عصر روز چهارشنبه پس از سه ماه دوره درمان و استراحت در خارج به ریاض بازگشته‌است.

گفتنی است شهر جده عربستان ماه گذشته شاهد برگزاری تظاهرات ضدحکومتی بود.

همچنین گروهی از جوانان جده عربستان با نام «جوانان جده برای تغییر» با انتشار اعلامیه‌هایی از مردم این شهر دعوت کردند تا در روز جمعه ۶ اسفند در تظاهراتی در این شهر شرکت کنند. محل اعلامی این تظاهرات در یکی از میادین اصلی جده و هدف آن حمایت و همبستگی با انقلاب‌های مردمی جهان عرب بوده‌است.

مردم شهر قطیف عربستان هم اعلام کردند که تصمیم به برگزاری تظاهراتی در جمعه ۶ اسفند در جهت اعلام همبستگی با انقابیون یمن و بحرین دارند.

حکومت عربستان پس از دامنه گرفتن خیزش‌های کشورهای عرب تدابیر زیادی در جهت ممانعت از گسترش آن به خاک کشور خود انجام داده‌اند. از جمله آن اعطای کمک‌های‌ مالی زیادی به مردم، تخصیص منابع وی‍ژه جهت جبران تورم بالا، کمک به اشتغال و تحصیل جوانان، اعتبارات وام مسکن و دستور افزایش ۱۵ درصدی حقوق کارمندان دولت بوده‌است. علاوه بر این عفو جمع زیادی از متهمین هم در این راستا بوده‌است. تحلیل گران این اقدامات را جهت جلوگیری از بروز هرگونه ناآرامی احتمالی در این کشور می‌دانند. برخی منابع میگویند که پادشها عربستان به زدودی ترکیب دولت جدید را اعلام خواهد کرد.


منابع