تجمع میلیونی در میدان التحریر مصر

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۸۹، ۱۸ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

جمعیت میلیونی از تظاهرکنندگان مصری با تجمع در میدان التحریر پاکسازی حاکمیت مصر را از عناصر نظام مبارک خواستار شدند. این تجمع با اقامه نماز جمعه به امامت یوسف القرضاوی همراه بود.

امروز توسط مردم و انقلابیون مصر جمعه پیروزی نامیده شده‌است. آنها بر ادامه راه انقلاب تا پیروزی نهایی و تحقق تمامی خواسته‌های خود پس از سقوط مبارک تاکید دارند.

از جمله شعارهای تظاهر کنندگان «ملت خواهان پاکسازی کشور هستند»‌ و «نه نظام مبارک و نه یاران وی» بوده‌است.

یوسف القرضاوی، رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان در خطبه‌های نماز جمعه خواهان بازگشایی هر چه سریع‌تر گذرگاه مرزی رفح توسط شورای عالی نیروهای مسلح مصر شده و از هدف لغو محاصره نواز غزه سخن گفت و ابراز داشت که ارتش مصر نمی‌تواند فلسطینیان را به حال خود بگذارد.

وی از مسیحیان و مسلمانان تاثیرگذار در انقلاب مصر و کنار رفتن ممبارک قدردانی کرده و ضمن هشدار بابت احتمال سرقت انقلاب مصر توسط برخی، بیان داشت: از جوانان مصری می‌خواهم تا از دستاوردهای انقلاب ملت این کشور محافظت کنند. همچنین گفت: دولت‌های عربی باید به خواسته‌های ملت خود گوش فرا دهند.

در قسمتی از خطبه هم وی از خواسته تشکیل دولت جدید و آزادی تمام بازداشت شدگان سیاسی و از بین رفتن کلیه بقایای حکومت مبارک صحبت کرد.

محمد بدیع، رهبر اخوان المسلمین مصر نیز سایت اینترنتی این گروه اظهار کرد: انقلاب مصر در حال چیدن میوه خود است. از مردم مصر می‌خواهیم تا از انقلاب به وجود آمده در این کشور در مقابل کسانی که سعی دارند آن را از مسیر تحقق خواسته‌های مردم منحرف کنند حمایت کنند.

منابع

‎«‏تجمع سه میلیون نفری مردم مصر در میدان التحریر». ‏ایسنا، ‏۲۹ بهمن ۸۹  ‎«‏تداوم خیزش اسلامی در کشورهای عربی و جشن پیروزی در مصر». ‏شبکه خبر، ‏۲۹ بهمن ۸۹  ‎«‏انقلاب مصر هنوز پایان نیافته‌است». ‏جام جم آنلاین، ‏۲۹ بهمن ۸۹