پرش به محتوا

بی‌خانمان‌های فرانسوی ساختمان نزدیک کاخ الیزه را اشغال کردند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۱۸ دی ۱۳۸۹، ۸ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روزنامه فرانسوی «چلنج»، این ساختمان خالی از سکنه که نمای بیرونی آن رو به کاخ الیزه‌است، از پایان ماه دسامبر ۲۰۱۰ میلادی در اعتراض به بی‌تحرکی مقامات دولت فرانسه به بحران بخش مسکن، به اشغال و تصرف بی‌خانمان‌های فرانسوی درآمده‌است.

بر اساس این گزارش، این ساختمان که از سال ۲۰۰۶ خالی از سکنه بوده و اخیرا به عنوان دفتر شرکت بیمه «اکسا» مورد استفاده بوده، از پایان دسامبر گذشته به اشغال بی‌خانمان‌های فرانسوی درآمده و بی‌خانمان‌ها شرکت بیمه اکسا را وادار به خروج از ساختمان فوق کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، شرکت بیمه اکسا اعلام کرده‌است که در حال شکایت از بی‌خانمان‌های فرانسوی بخاطر اشغال بدون مجوز ساختمان است.

اعضای انجمن مقابله با بی‌خانمان‌ در فرانسه، دلیل تصرف این ساختمان را رد درخواست‌های انجمن در خصوص برخورداری از مسکن برای افراد بی‌سرپناه از سوی دولت ذکر کرد.

به گفته اعضای انجمن مقابله با بی‌خانمان‌ها در فرانسه، تعدادی از دانشجویان و خانواده‌های بی‌سرپناه با هدف اعمال فشار بر دولت و به نشانه اعتراض به بحران مسکن در فرانسه و بی‌توجهی مقامات دولت در حال حاضر در ساختمان مذکور سکونت دارند.

اشغال ساختمان فوق توسط بی‌خانمان‌های فرانسوی در حالی صورت گرفته‌است که مؤسسه ملی آمار فرانسه موسوم به «اینسی» امروز طی گزارشی اعلام کرد: طبق آمار به دست آمده از سرشماری‌های صورت گرفته تا پایان سال ۲۰۱۰ میلادی، هم‌اکنون ۲۵۰ هزار نفر بی‌خانمان یا دارای پناهگاه موقت در فرانسه زندگی می‌کند و دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از ساکنان این کشور نیز در خانه‌هایی با امکانات نامناسب زندگی می‌کردند.

بحران ناشی از خیابان خوابی افراد بی‌خانمان به قصه پاورقی در فرانسه تبدیل شده و گذشت زمان از نبود اراده مسئولان برای حل و فصل این بحران پرده برداشته‌است و این در حالیست که در برنامه‌های تبلیغاتی و تلویزیونی فرانسه به طور مستمر از اختصاص بودجه و تلاش برای رفع این معضل سخن به میان می‌آید اما در عمل هیچ چاره‌ای برای این دسته از مردم انیشیده نمی‌شود.

انتظار نمی‌رود این مشکل در آینده‌ای نزدیک حل شود زیرا با کسری بودجه و همچنین بحران مالی کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، توان دولت‌ها به اندازه‌ای نیست که در شرایط کنونی خود را درگیر معضل بی‌خانمانی کنند.

منابع

‎«‏بی‌خانمان‌های فرانسوی ساختمان نزدیک کاخ الیزه را اشغال کردند». ‏خبرگزاری فارس، ‏۸۹/۱۰/۱۸