پرش به محتوا

بی‌اعتنایی ترکیه به تحریم‌ها: به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهیم

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۰، ۱۶ فوریه ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


ترکیه به واردات نفت از ایران ادامه خواهد داد. به گزارش رویترز بسیاری از مقامات آگاه ترکیه‌ای بر این باورند که ترکیه همچنان از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا بر ضد ایران پیروی نخواهد کرد.

این فرضیه به ویژه پس از آن اعتبار یافت، که به گفتهٔ یک مقام وزارت نفت عربستان سعودی، بعد از دیدار یک هیأت بلند پایه ترکیه‌ای از عربستان در اواخر هفتهٔ گذشته، ترکیه تقاضای افزایش چشمگیر واردات نفت از عربستان نداشته‌است. به گفتهٔ این مقام وزارت نفت عربستان، ترکیه هیچ برنامه‌ای برای کاهش واردات نفت از ایران ندارد.

ترکیه در حال حاضر روزانه ۲۰۰٬۰۰۰ بشکه نفت از ایران می‌خرد که این میزان نفت ۳۰٪ نیاز این کشور را برآورده می‌سازد. خرید کشور ترکیه هفت درصد صادرات نفت ایران را تشکیل می‌دهد.

ترکیه در عضویت اتحادیه اروپا نمی‌باشد بنابراین اجباری برای اجرای مصوبات این اتحادیه ندارد، ترکیه پیشاپیش اعلام کرده بود به واردات نفت از ایران ادامه می‌دهد مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد، از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا بر ضد نفت ایران حمایت کند، که البته با وجود جمهوری خلق چین و روسیه در شورای امنیت این مسئله بعید به نظر می‌رسد.

بسیاری بر این عقیده هستند که چین و ترکیه علی رغم فشارهای غرب واردات نفت از ایران را کاهش نخواهند داد هرچند دیگر کشورهای مشتری ایران احتمال دارد خرید نفت از ایران را کاهش دهند.
منابع