بیش از ۱۰۰ کشته در تظاهرات سوریه

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۰، ۱ اوت ۲۰۱۱، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.

نیروهای امنیتی سوریه دیروز در حمله‌ای به معترضان در شهرهای مختلف سوریه، صدها کشته برجای گذاشتند.

شدیدترین خشونت در شهرحما رخ‌داد، که در آن نیروهای دولتی و تانک، که پیش از این در خارج از شهر حدود یک ماه مستقر بودند، به مرکز شهر آمدند. این سرکوب در حدود صد نفر مرده در شهر برجا گذاشت، هرچند تعداد دقیق تلفات مشخص نشده.

بنا به اظهارات دولت سوریه، معترضان در داخل شهر حما سنگر سازی نموده‌اند، گرچه مقامات سفارت آمریکا در دمشق این ادعا را تکذیب کرده‌اند. خبرگزاری سانا، گفت که معترضان «ایستگاه پلیس را به آتش کشیده، اموال عمومی و خصوصی، مجموعه موانع و سنگر و لاستیک‌های سوخته در ورودی حما را تخریب کردند» و «واحدهای ارتشی موانع ساخته‌شده توسط گروه‌های مسلح معترض را در ورودی این شهر از بین بردند.»

علاوه بر به خشونت‌ها در حما، ده‌ها نفر در حوادث دیگر شهرهای سراسر کشور کشته شدند، که منجر به گزارش‎های دیلی‌تلگراف تلفات مرگ را در کل ۱۳۶نفر اعلام نموده. علاوه بر آن دولت نیز از مرگ ۳نظامی خبر داده‌است.

پس از وقایع دیروز، باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده اقدامات دولت سوریه را محکوم کرد، مقامات انگلستان، فرانسه و آلمان نیز این عمل را تکرار نمودند. اوباما همچنین گفت:

« ایالات متحده، فشارهایش را بر رژیم سوریه ادامه خواهد داد و برای منزوی نمودن دولت بشار اسد، با دیگر ملل همکاری خواهد نمود »


منابع