پرش به محتوا

بهره‌برداری از بزرگترین طرح بنزین کشور با حضور احمدی‌نژاد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۰، ۱۶ نوامبر ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


با حضور رئیس‌جمهوری ایران بزرگ‌ترین طرح بنزین سازی کشور در پالایشگاه امام خمینی شازند رسماً به بهره‌برداری رسید. تولید روزانهٔ بنزین سوپر پالایشگاه از روزانه چهار میلیون لیتر به هشت ملیون و پانصد هزار لیتر می‌رسد؛ یعنی افزایش ۴٫۵ میلیون لیتری. این طرح که دومین طرح توسعهٔ پالایشگاه است، نزدیک به هزار و سیصد میلیارد تومان هزینه برداشته‌است و نخستین طرحی است که تماماً توسط متخصصان کشور به بهره‌برداری رسیده‌است. به گفتهٔ مسئولان، افتتاح این طرح به معنی شکست تحریم‌های غرب بود. قرار است فاز سوم این طرح، سال دیگر بهره‌برداری شود و تولید بنزین دو برابر شده و به شانزده میلیون لیتر در روز رسد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران گفت که باید کشورمان در صنعت نفت به جایگاهی برسد که در آن نفت به طور واقعی ملی شده و تمام منافع آن در اختیار ملت ایران قرار گیرد؛ احمدی‌نژاد گفت: «زحمات زیادی در عرصهٔ استخراج، پالایش و تولید و هدفمندی مصرف آن در کشور صورت گرفته و باید در گام بعدی به سمتی حرکت کنیم که به جای صادرات نفت خام، فرآورده‌های نفتی صادر شود.» او در ادامهٔ سخنانش بر این موضوع تاکید کرد.

احمدی‌نژاد بیان کرد که میانگین مصرف بنزین در سال ۷۵، روزانه ۷۵٬۰۰۰٬۰۰۰ لیتر بود که امروز کمتر از ۶۰٬۰۰۰٬۰۰۰ لیتر شده‌است و «اگر طبق همان منحنی مصرف پیش می‌رفتیم امروز مصرف بنزین در کشور روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰٬۰۰۰٬۰۰۰ لیتر در روز بود؛ در حالی که امروز با وجود اینکه ناوگان حمل و نقل کشور بیش از دو برابر شده‌است اما تولید ما تقریباً معادل مصرف در کشور است.»

رئیس‌جمهوری گفت که ایران در طراحی و مهندسی مجموعه‌های پالایشگاهی خودکفا شده و ۵۷ درصد ساخت قطعه‌ها و بیش از ۹۰ درصد نصب قطعات در کشور را متخصصان کشور انجام می‌دهند و تأکید کرد که این مهم باید هر چه سریع‌تر به صد درصد برسد.

امروز همه باور داریم که به سرعت می‌توانیم به اقتصاد و قدرت اول دنیا تبدیل شویم و در این راستا همه باید با همدلی دست در دست یکدیگر داده و تلاش کنیم.

—احمدی‌نژاد

احمدی‌نژاد در ادامه گفت: «باید به سمتی برویم که تمامی ظرفیت‌ها در کشور فعال شود چرا که امروز همه باور داریم که به سرعت می‌توانیم به اقتصاد و قدرت اول دنیا تبدیل شویم و در این راستا همه باید با همدلی دست در دست یکدیگر داده و تلاش کنیم.»

او گفت مشکل‌های بسیاری در مسیر سازندگی کشور وجود دارد و گفت: «کاری که بدون مانع و مشکل انجام شود، سازندگی و شیرینی نخواهد داشت و اگر ملتی بتواند موانع را پشت سر بگذارد به سرعت به افق‌های بلند دسترسی خواهد یافت.»

او بیان کرد که توطئه‌ها و بازی‌های دشمنان ملت ایران برای این است که آن‌ها می‌دانند جمهوری اسلامی ایران ظرفیت و توانایی لازم را برای پیشرفت داشته در مسیر درست گام برمی‌دارد و افزود: «آن‌ها علت واقعی دشمنی خود را مطرح نمی‌کنند و با بهانه‌های مختلف که در حقیقت طرح فریب است، در واقع با پیشرفت‌های علمی و کارهای عمرانی و اقتصادی ملت ایران مخالف هستند... تا زمانی که ملت ایران همدل، خودباور و امیدوار باشند و به افق‌های بلند نگاه داشته باشند، دشمنان نمی‌توانند هیچ کاری علیه ملت بزرگ ایران انجام دهند و قطعاً پیروزی‌های بزرگ و پی‌درپی در انتظار ملت ایران است.»


منابع