پرش به محتوا

بروز درگیری در تشییع جنازه صانع ژاله

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۸۹، ۱۶ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

بنا به گزارش تلویزیون دولتی ایران، در جریان برگزاری مراسم تشییع جنازه صانع ژاله، دانشجویی که در جریان نا آرامی‌های ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ در تهران کشته شده بود، درگیری‌هایی روی داده است. ۲ گروه معترضان و طرفداران دولت روز سه‌شنبه از هواداران خود خواسته بودند در مراسم تشییع جنازه‌ی ژاله شرکت کنند. به‌نظر می‌رسد حضور افرادی از هردو گروه، منجر به بروز درگیری در محل شده‌است.

گزارش‌ها حاکی از آن هستند که جمعی از دانشجویان که برای تشییع جنازه‌ی ژاله در محل دانشگاه هنر حاضر شده بودند از سوی نیروهای ناشناس مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفتند و در سالن آمفی‌تئاتر این دانشگاه محبوس شدند. سایت کلمه، با درج خبر محبوس شدن تعدادی از اساتید و دانشجویان در سالن آمفی‌تئاتر نوشت: «کوچک‌ترین تحرک دانشجویان و دوستان شهید ژاله با تهدید اسلحه و توهین و در مواردی ضرب و شتم از سوی لباس‌شخصی‌ها روبه‌رو می‌شود.» به گزارش دویچه‌وله در حالی که هم‌دانشگاهی‌های صانع ژاله، در محاصره‌ی کامل نیروهای امنیتی بودند، پیکر وی توسط نیروهای بسیج و حراست این دانشگاه به خاک سپرده شد.

بر اساس خبرهای منتشر شده بر روی تارنماهای مخالفان دولت، در زمان برگزاری مراسم تدابیر شدید امنیتی در اطراف دانشگاه هنر برقرار بود؛ نیروهای امنیتی کوچه‌های اطراف را بسته بودند و از میدان ولی‌عصر عبور و مرور ممنوع شده بود. گفته می‌شود طبق دستور مقامات دولتی، خبرنگاران خارجی از تهیه گزارش و فیلم از این مراسم منع شده بودند.

تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله غلامعلی حداد عادل، اسماعیل کوثری و برخی دیگر از فعالان سیاسی در این مراسم حضور یافتند.

منابع

جستجو در ویکی‌پدیا ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ صانع ژاله دارد.

‎«‏بروز درگیری در تشییع جنازه صانع ژاله». ‏خبرگزاری بی‌بی‌سی، ‏۱۶ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏مراسم تشییع جنازه صانع ژاله به خشونت کشیده‌شد». ‏وب‌گاه رادیو فردا، ‏۱۶ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏تشییع پیکر صانع ژاله به خشونت کشیده شد». ‏وب‌گاه رادیو زمانه، ‏۱۶ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏درگیری هنگام تشییع جنازه یکی از کشته شدگان اعتراضات اخیر تهران». ‏خبرگزاری العربیه، ‏۱۶ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏صانع ژاله بدون حضور دانشجویان به خاک سپرده شد». ‏دویچه‌وله، ‏۱۶ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏نمایندگان مجلس در مراسم تشییع صانع ژاله حضور یافتند». ‏خبرگزرای مهر، ‏۲۷ بهمن ۸۹  ‎«‏تشییع پیکر صانع ژاله از مقابل دانشگاه هنر». ‏شبکه خبر، ‏۲۷ بهمن ۸۹