پرش به محتوا

بربری ۳۱۰ تومان - لواش ۷۵ تومان

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۸۹، ۱۹ دسامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

بر اساس جدیدترین تصمیمات کارگروه کنترل بازار، قیمت هر کیلوگرم گندم برای کارخانجات آرد ۲۵۰ تومان، قیمت هر کیلوگرم آرد سنگک ۲۷۰ تومان، قیمت هر کیلوگرم آرد لواش ۲۹۰ تومان و قیمت هر کیلوگرم آرد بربری ۳۰۰ تومان تعیین شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگروه کنترل بازار در جدیدترین جلسه خود درباره قیمت گندم و آرد انواع خبازی‌ها تصمیم گیری کرد. بر این اساس، قیمت هر کیلوگرم گندم ۲۵۰ تومان در اختیار کارخانجات آرد قرار می‌گیرد، این درحالی است که قیمت هر کیلوگرم آرد نانوایی‌های سنگکی ۲۷۰ تومان، قیمت آرد نانوایی‌های لواش ۲۹۰ تومان و قیمت هر کیلوگرم آرد نانوایی‌های بربری ۳۰۰ تومان تعیین شده‌است.

لواش ۷۵ تومان شد

بر این اساس، خبازی‌ها باید با آرد ۷۵ ریال خداحافظی کرده و از روزهای آینده، با قیمت‌های جدید آرد، تنور خود را گرم کنند. در این میان، با توجه به قیمت آرد تعیین شده، می‌توان آنالیز قیمت هر یک از انواع نان را به راحتی محاسبه کرد.

اگر قیمت هر نان لواش با آرد ۷۵ ریالی در گذشته به طور متوسط ۳۵ تومان بود و بنا به گفته مسئولان، سهم آرد در بهای تمام شده نان تنها ۵ درصد باشد و سایر عوامل همچون هزینه دستمزدها که ۹۵ درصد قیمت را تشکیل می‌دهند، ثابت باقی بمانند، آنگاه برای پخت هر قرص نان لواش با آرد ۲۹۰ تومانی، هزینه آرد ۴۶٫۴ تومان خواهد شد، بنابراین با احتساب سهم ۲۹ تومانی سایر عوامل هزینه‌ای در قیمت ۳۰ تومانی نان لواش، هر قرص نان با آرد جدید حدود ۷۵ تومان عرضه خواهد شد.

بربری ۳۱۰ تومان شد

در ادامه همین محاسبات، اگر برای پخت هر نان بربری به طور متوسط ۶۵۰ گرم آرد مصرف شود و قیمت هر بربری نیز با آرد ۷۵ ریالی، ۱۳۵ تومان در نظر گرفته شود، آنگاه قیمت هر نان بربری بدون احتساب هزینه‌ها و عوامل دستمزد، حدود ۱۸۰ تومان خواهد شد که اگر این رقم را با هزینه ثابت دستمزد که حدود ۱۳۰ تومان است جمع ببندیم، آنگاه قیمت هر نان بربری با آرد ۳۰۰ تومانی، ۳۱۰ تومان خواهد شد.

کاهش قیمت ماکارونی، کیک و کلوچه و...

البته افزایش قیمت نان با افزایش قیمت آرد، تنها یک روی سکه‌است، اما روی دیگر سکه ارزانتر شدن فرآورده‌هایی از جمله کیک و کلوچه و ماکارانی است، چراکه گندم ۲۵۰ تومانی، آرد ارزانتری نسبت به گذشته را در اختیار آنها قرار می‌دهد و بر همین اساس هم، بر اساس توافق نامه‌هایی که وزارت بازرگانی با صنف و صنعت به امضا رسانده، قرار بر این است که قیمت‌ها کاهش یابد.

منابع

‎«‏بربری ۳۱۰ تومان - لواش ۷۵ تومان». ‏تابناک، ‏۲۹ آذر ۱۳۸۹