پرش به محتوا

بحران هسته‌ای در ژاپن

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۸۹، ۱۶ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


بحران هسته‌ای در ژاپن، خارج از کنترل شده‌است.از این رو پلیس سعی دارد که راکتورهای هسته‌ای را به وسیله ماشین‌های آب سرد ضد شورش خنک کنند.

دولت ژاپن اعلام کرد:

« سطح تابش در خارج از راکتورهای هسته‌ای پایدار است اما، در نشانه‌ای از ضعف، درخواست دارد تا شرکت‌های خصوصی برای تخلیه ده‌ها هزار نفر از مردم از کمک کنند. »

اداکو رئیس کابینه ژاپن نیز در یک کنفرانس تلویزیونی از مردم خواست که در خانه هایشان بمانند. او در این باره گفت:

« مردم نمی‌خواهند در خطر قرار بگیرند. من خواهان این هستم که مردم خانه هایشان را تا پایان این رویداد ترک نکنند. »


زنگ خطر از خرابی میله‌های خنک کنندهٔ راکتورها و همچنین در مورد افزایش حرارت در راکتور شماره ۳، و همچنین نگرانی در آسیب به بخشی از ساختمان راکتور شماره ۴ می‌باشد. بخشی از راکتور شماره ۲ که نیز نیازمند خنک شدن می‌باشدوجود سزیم، ید و استرانسیم موجود در آب نیز نگران کننده‌است.

یکی از کارگران نیروگاه گفت:

« کسانی که در اینجا کار می‌کنند بسیار زحمت کش هستند.بعضی از آن‌ها دچار مسیبت‌های بسیار بدی شده‌اند. آنها تا به حال سونامی اول را پشت سر گذاشته‌اند و در حال حاضر چند راکتور با مشکلات وجود دارد. این یک کابوس برای هر کارگر اتمی است. »

مقامات ژاپنی گفته‌اند آنها در حال گفتگو با نیروهای نظامی ایالات متحده در مورد امکان کمک در راکتورها می‌باشند.

این در حالی است که ژاپن با از میان رفتن نیروهای برق خود دچار کمبود برق شده‌است. در این روی دادها ۱۵ نیروگاه برق ژاپن تعطیل شده‌است. اگر این راکتور منفجر شود حادثه‌ای مانند چرنوبیل روی خواهد داد.

گفتنی است که بسیاری از مردم دچار اسهال شده‌اند و در سرمایی که از اقیانوس آرام به این منطقه آمده‌است به سر می‌برند. و بیش از ۱۰۰۰۰ نفر بعد از سونامی کشته شده‌اند.


منابع