پرش به محتوا

بحرانی شدن اوضاع در لیبی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۸۹، ۱۷ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

در پی حرکات اعتراضات مردم لیبی، درگیری جدی بین شهروندان معترض لیبیایی با نیروهای امنیتی و پلیس این کشور رخ داد. معترضین خواستار اصلاحات سیاسی و اقتصادی در لیبی هستند.

گزارش‌ها حاکی از‌آن است که شمار زخمی‌های این درگیری‌ها به بیش از ده‌ها نفر رسیده‌است. همچنین این درگیری‌ها حداقل دو کشته داشته است. از آغاز این درگیری‌ها، همه ارتباطات تلفنی خارجی با لیبی قطع شده‌است. از سوی دیگر، نیروهای نظامی و امنیتی و خودروهای ارتش در مناطق مرکزی طرابلس پایتخت لیبی به صورت گسترده به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

فعالان لیبیایی به ویژه فعالان اینترنتی و گروه‌ها و احزاب مخالف لیبی از شهروندان این کشور خواسته‌اند تا در روز ۱۷ فوریه(۲۸ بهمن) همزمان با ششمین سالگرد تظاهرات شهر بن غازی در سال ۲۰۰۵ تظاهرات گسترده برپا کنند. گفتنی است نیروهای امنیتی رژیم لیبی تظاهرات در آن سال را به شدت سرکوب کردند.

سازمان عفو بین الملل چهارشنبه از مقامات لیبی خواست به سرکوب تظاهرکنندگان در این کشور پایان دهند. در بیانیه عفو بین الملل آمده است: لیبیایی‌ها نیز همانند مصریها و تونسی‌ها حق دارند خشم خود را ابراز کنند و اصلاحات در کشورشان را خواستار شوند، زمان آن فرا رسیده‌است که دولت لیبی این حقوق را به رسمیت بشناسد.

منابع

‎«‏شمار مجروحان درگیری های لیبی به ۳۸ نفر رسید». ‏مهر، ‏۲۷ بهمن ۸۹  ‎«‏یک کشته و ده ها زخمی در حوادث لیبی». ‏تابناک، ‏۲۷ بهمن ۸۹  ‎«‏دو کشته در درگیریهای شهر البیضاء لیبی». ‏واحد مرکزی خبر، ‏۲۸ بهمن ۸۹  ‎«‏عفو بین الملل از لیبی خواست به سرکوب تظاهرکنندگان پایان دهد». ‏واحد مرکزی خبر، ‏۲۸ بهمن ۸۹  ‎«‏آغاز اعتراض علیه قذافی در لیبی». ‏صدای آمریکا، ‏۲۷ بهمن ۸۹