پرش به محتوا

ایران ۱۲ رشته علوم انسانی را متوقف می‌کند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲ آبان ۱۳۸۹، ۲۴ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

ابوالفضل حسنی، مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم، در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از توقیف ۱۲ رشتهٔ علوم انسانی تا تابستان ۱۳۹۰ خبر داده‌است.

این اقدام که در راستای دینی (اسلامی) کردن علوم انسانی صورت گرفته‌است ۱۲ رشتهٔ علوم انسانی شامل حقوق، مطالعات زنان، حقوق بشر، مدیریت، مدیریت فرهنگی و هنری، جامعه شناسی، علوم اجتماعی، فلسفه، روانشناسی، علوم تربیتی و علوم سیاسی را مشمول بازنگری کرده‌است. وی اعلام کرده‌است: «محتوای برنامه‌های آموزشی موجود در ۱۲رشته با مبانی دینی هماهنگی ندارد و پایه و اساس آنها بر پایه مکاتب غربی عموما مادی تنظیم شده و نیاز است که محتوا و متون درسی این رشته‌ها با توجه به مبانی عقیدتی دینی و بومی بازنگری شود.»

حسنی همچنین عنوان کرده‌است که برپایه ضوابط و مقررات کشور محتوای این ۱۲ رشته تا ۷۰ درصد بازنگری می‌شود و از توقف گسترش این رشته‌ها تا زمان بازنگری در دانشگاه‌هایی که فاقد این رشته‌ها هستند خبر داده‌است.


منابع

‎«‏ایران: توسعه ۱۲رشته علوم انسانی متوقف می‌شود». ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۰ ‎«‏۱۲رشته علوم انسانی بازنگری می‌شوند». ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۰ ‎«‏پذیرش در ۱۲رشته علوم‌انسانی منوط به بازنگری». ‏۲۴ اکتبر ۲۰۱۰