ایران خواستار رسیدگی به وضعیت سلاح‌های هسته‌ای آمریکایی مستقر در اروپا شد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۸۹، ۱۰ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

ایران طی نامه‌ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی رسیدگی به وضعیت سلاح‌های هسته‌ای آمریکایی مستقر در اروپا را خواستار شد و موارد مذکور را تخلف آشکار از معاهده ان‌پی‌تی قلمداد کرد.

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس ضمن اشاره به برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انژری اتمی در وین این خبر را اعلام کرد. وی یادآور شد که در نشست شورای حکام ضمن بیان اینکه «صدها سلاح هسته‌ای توسط آمریکا در خاک اروپا به خصوص در کشورهایی که اصطلاحاً فاقد سلاح هسته‌ای هستند»، اعلام داشته که برجسته کردن و تداوم جوسازی‌ها در زمینه موضوع هسته‌ای ایران در شورای حکام، هدف انحراف افکار عمومی از خطر جدی صلح و امنیت این سلاح‌ها در خاک اروپا را دنبال می‌کند.

سلطانیه هم چنین توضیح داد که بر اساس معاهده ان‌پی‌تی، کشورهای فاقد سلاح هسته‌ای نبایست در خاک خود سلاح هسته‌ای مستقر نمایند و در صورت وجود هر نوع مواد هسته‌ای من جمله اورانیوم با غنای بالا و پلوتونیم می‌بایست فوراً گزارش آن را به آژانس ارائه نمایند. وی به عدم انجام چنین اقداماتی در موارد مذکور تاکید کرده و آمریکا را در استقرار این سلاح‌ها و همچنین کشورهای اروپایی میزبان را متخلف از ان‌پی‌تی خواند. وی بیان داشت که کشورهای اروپایی مذکور خود را عاری از سلاح‌های هسته‌ای خوانده‌اند.

وی ضمن اعلام خبر تهیه نامه مذبور که ضمن گوشزد موضوع به مدیر کل آژانس، بررسی و گزارش راجع به آن را خواستار شده‌است، اعلام داشت که نامه در روز چهارشنبه به مدیر کل آژانس ارائه شده‌است.

منابع

‎«‏ایران خواستار رسیدگی به وضعیت سلاح‌های هسته‌ای آمریکایی مستقر در اروپا شد». ‏فارس، ‏۱۸ اسفند ۸۹