پرش به محتوا

ايران ۱۲۰ هزار تن گندم از آمريکا خريد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۱۲ اسفند ۱۳۹۰، ۲ مارس ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا در روز پنجشنبه اعلام کرد، ایران در حدود ۱۲۰ هزار تن گندم به ارزش تقریبی ۴۶ میلیون دلار را از این کشور خریداری کرده که قرار است در اواسط خرداد ماه سال آینده به ایران تحویل داده شود.

هر چند هنوز شرکت فروشنده آمریکایی این معامله مشخص نگردیده اما این اولین خرید مستقیم گندم آمریکا توسط ایران بعد از سال ۲۰۰۹ میلادی است و یکی از بزرگترین معاملات دو کشور در طی سال‌های اخیر به حساب می‌آید.

یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا در گفتگوی خود با خبرگزاری رویترز ضمن مجاز شمردن صادارت و فروش مواد غذایی به ایران، هدف آمریکا از این اقدام را، اطمینان از رسیدن مواد مورد نیاز به دست مردم ایران عنوان کرده‌است. در همین رابطه کمپانی کارگیل که از بزرگترین فروشندگان محصولات کشاورزی در دنیا شمرده می‌شود از قصد خود برای فروش غلات و محصولات کشاورزی دیگر به ایران خبر داده‌است.

ایران در چند هفته اخیر حدود ۵۰۰ هزار تن گندم از روسیه، ۳۰۰ هزار تن دیگر نیز از استرالیا وارد کرده و قرار است در حدود ۱ میلیون تن گندم دیگر از کشورهای آلمان، کانادا و برزیل خریداری نماید. گفته شده هزینه این واردات با ارزهای غیر از دلار و یورو و گاهاً به صورت مبادلهٔ پایاپای پرداخت شده‌است.
مقامات پاکستانی نیز از پیشنهاد ایران برای مبادلهٔ سنگ آهن و کود در ازای فروش یک میلیون تن گندم از سوی آن کشور خبر داده‌اند. این مقامات از تقاضای ایران برای خرید ۲۰۰ هزار تن برنج از پاکستان نیز سخن به میان آورده‌اند.

فروشندگان و دلالان محصولات کشاورزی نیز اظهار کرده‌اند ایران به دلیل شرایط و تحریم‌های ویژه‌ای که بر علیه‌اش وضع شده مجبور خواهد بود محصولات و مواد غذایی مورد نیازش را با قیمت بسیار بالاتر از نرخ‌های معمول جهانی از بازارهای بین‌المللی تهیه نماید.

برخی تحلیل‌گران در این حوزه، از نیاز مبرم و شدید ایران به گندم خبر داده و این طور عنوان کرده‌اند که ایران در پی ذخیره‌سازی غلات و گندم است تا در صورت وضع تحریم‌های سختگیرانه‌تر و قطع ارتباطات بین‌المللی مالی کشور، توانایی تامین بازارهای داخلی را داشته باشد تا از بروز ناآرامی‌های داخلی پیش‌گیری نماید.


منابع