انفجار نارنجک در تربت جام

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۳ فروردین ۱۳۸۸، ۲۳ مارس ۲۰۰۹، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.

انفجار نارنجک در تربت جام، حادثه‌ای تروریستی بود که در مراسم شام غریبان در یکی از حسینیه های شهر تربت جام و در ساعت ۲۰ و ۴۵ دقیقه روز چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۸۷ روی داد. بر اثر این انفجار ۱ نفر به نام میلاد لرزان کشته و ۳۰ نفر زخمی شدند. پرتاب نارنجک توسط یک فرد موتورسوار انجام شده بود. چند تن از مظنونان به دست داشتن در حمله دستگیر شدند.

خبرگزاری مهر که این خبر را منتشر کرده به تعداد و هویت دستگیر شدگان اشاره نکرده اما به نقل از نیروهای امنیتی و انتظامی گزارش داده «نتیجه اعترافات آن ها، وابستگی عاملان این حادثه به عوامل بیگانه را اثبات می‌کند.»[۱] هرچند در نقطه مقابل سازمان مجاهدین در بیانیه‌ای انتساب چنین حادثه‌هایی را به عوامل بیگانه و سازمان مجاهدین را «یک سناریوی ... از پیش طراحی‌شده» خواند و دخالت این سازمان را در این حادثه را رد نمود. [۲]

واقعه

یکی ازدسته جات عزاداری امام حسین بعد از مراسم شام غریبان به منازل شهدای این شهرستان مراجعه می‌کردند که در مسیر بازگشت یکی از این دسته‌جات، راکب یک موتور سیکلت با همراهی یک نفر دیگر [۳] طی اقدامی با پرتاب یک نارنجک به میان عزاداران باعث مرگ یک نفر و زخمی شدن تعدادی دیگر از مردم شد. وی پس از این اقدام به سرعت از صحنه گریخت. [۴]

یکی از حاضرین که مداح مراسم بوده وبه علت این حادثه مجروح هم شده بود اظهار داشت:

« طبق سنت هر ساله از مسجد امام جعفر صادق(ع) در حال حرکت به سوی منزل یکی از خانواده های شهدا در خیابان آزادگان بودیم که دو موتورسیکلت سوار به هیئت عزاداری نزدیک شد، ابتدا راکب یکی از آن دو ترقه ای را به سوی هیئت پرتاب کرد که در این لحظه حواس همگان به صدای ایجاد شده پرت شد و بلافاصله موتورسوار دیگری نارنجک را به حدفاصل من و شهید میلاد لرزان پرتاب و سپس متواری شد. وی گفت: با انفجار نارنجک تعدادی از سوگواران مجروح شدند و مراسم عزاداری به صحنه دیگری تبدیل شد به گونه ای که همگان با نگرانی به امر انتقال مصدومین به بیمارستان پرداختند. »

[۵]

واکنش‌ها

غلامرضا اسداللهی نمایند مردم تربت جام در مجلس شورای اسلامی با بیان این نکته که عاملان این حادثه عناصر فریب‌خورده و مربوط به گروه‌های افراطی و وهابی بوده‌اند آن را محکوم کرد.[۶]

در پی این حادثه ائمه جمعه سنی و شیعه شهرستان تربت‌ جام این اقدام را محکوم کردند.[۷]

معاون سیاسی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی گفت: این اقدام در تربت جام تحت تاثیر تفکرات وهابیت صورت گرفته است. وی همچنین معتقد است که این حمله توسط دو نفر از آدم های جاهل و فریب خورده صورت گرفته و این افراد سابقه ارتباط پیوسته با گروه های خارج از کشور نداشته اند.[۸]


منابع

  1. وبگاه فرارو (فارسی). وب‌گاه رسمی فرارو (در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۸۷).
  2. The mullahs' ridiculous theatrics blaming the PMOI for the bombings during Ashoura (Englsih). NCRI (در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۸۷).
  3. حمله تروریستی درمراسم شام غریبان عزاداران حسینی در تربت جام (فارسی). وب‌گاه رسمی آفتاب یزد (در تاریخ ۲۱ دی ۱۳۸۷). بازدید در تاریخ ۱۳۸۶.
  4. خب رفارسی (فارسی). وب‌گاه رسمی خبر فارسی (در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۸۷).
  5. گزارش اختصاصی خراسان از حادثه حمله به عزاداران حسینی در تربت جام (فارسی). وب‌گاه رسمی روزنامه خراسان (در تاریخ ۲۱ دی ۱۳۸۷).
  6. اظهارات نماینده تربت جام درباره حمله دیشب به عزاداران (فارسی). وب‌گاه رسمی شهاب نیوز (در تاریخ ۲۱ دی ۱۳۸۷).
  7. ائمه جمعه شیعه و سنی تربت جام عملیات تروریستی در این شهر را محکوم کردند (فارسی). وب‌گاه رسمی خبر فارسی (در تاریخ ۱ فروردین ۱۳۸). بازدید در تاریخ ۲۱ دی ۱۳۸۷.
  8. پشت پرده حمله تروریستی در تربت جام از زبان معاون استاندار خراسان رضوی (فارسی). وب‌گاه رسمی آفتاب یزد (در تاریخ ۱۲۱ دی ۱۳۸۷).