پرش به محتوا

انفجار در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای ژاپن

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۸۹، ۱۲ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


نیروگاه فوکوشیما

به تازگی انفجاری در مجتمع یکی از رآکتورهای نیروگاه‌های اتمی ژاپن واقع در ۳۰ کیلومتری فوکوشیما رخ داد. این انفجار به‌علت ترک قاب فلزی بوده‌است که باعث این رویداد شده‌است.

گفتنی است، دود سفیدرنگی که پس از وقوع انفجار از این ساختمان برخاسته، باعث ریختن بخشی از دیواره این ساختمان شده‌است. بر اثر این انفجار، چند تن از کارگران این نیروگاه زخمی شده‌اند.

یکی از مسئولان شرکت برق توکیو اعلام کرد، چهار نفر دچار شکستگی و کبودی شده‌اند که در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته‌اند.


به گفته مقامات ژاپنی این نشت اشعه باتوجه به شدت زلزله و سونامی بسیار کم است ولی همچنان بحران آسیب‌ها، نگران‌کننده‌است.

سخنگوی دولت ژاپن، یوکیو ادانو نیز انفجار در دیواره‌های ساختمان را تایید کرده‌است و از منفجر نشدن قلب رآکتور خبرداد.

وی در رابطه با این موضوع گفت:

« انفجار در در دیواره‌های خارجی ساختمان که در آن رآکتور هسته‌ای است، بوجود آمده‌است نه در مسکن واقعی که رآکتور هسته‌ای در آن قرار دارد. »

به گفته آژانس بین اللملی انرژی هسته‌ای هر گونه تابش راکتوری به طور طولانی باعث سرطان خواهد شد به‌همین دلیل، برای این رویداد باید برای ساکنین منطقه برنامه ریزی شود.

این اتفاق پس از زلزله ۸٫۹ ریشتری که باعث پدید آمدن سونامی شد، روی داد. ‏‫سونامی حاصل از زلزله باعث آسیب‌رساندن به دستگاه خنک‌کننده نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما شد که در نتیجه باعث وقوع این انفجار گشت.

سونامی، مساحتی حدود ۲۱۰۰ کیلومتر (۱۳۰ مایل) را تحت شعاع قرار داده و همچنین روستاها و شهر‌های بسیاری توسط سونامی ویران شده‌است که نیروگاه هسته‌ای از جملهٔ مناطق آسیب دیده می‌باشد. گفتنی است که طول این موج‌ها حدود ۷ متر بوده‌است.

با توجه به آمار، ۵۸۶ نفر مفقود و ۱،۱۰۵ نفر زخمی شده‌اند. به گفته مقامات ۲۰۰ تا ۳۰۰ جسد در کنار ساحل یافت شده‌است.


جستارهای وابسته

منابع